Rok 2022 to Rok Botaniki – polscy botanicy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Botanicznym świętują jubileusz 100-lecia swojej działalności. W ubiegłą niedzielę, 7 sierpnia 2022 r. odbyło się Święto Botaniki, w którym uczestniczyli pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

W ramach wydarzenia można było dowiedzieć się o kierunkach studiów prowadzonych na naszej uczelni oraz poszerzyć swoją wiedzę botaniczną, biorąc udział w wykładach o tematyce ogrodniczej, środowiskowej i pszczelarskiej, m.in.:

Prof. dr hab. Bożena Denisow, z wydziału Biologii Środowiskowej, przedstawiła wykład pt. „Serwis zapyleń wsparciem dla bioróżnorodności”.  Zaznaczyła, że różnorodność biologiczna oznacza wielość form życia na różnych poziomach jego organizacji (genetycznym, gatunkowym, ekosystemowym) oraz wszystkie interakcje tych form życia w złożonych ekosystemach. Podkreśliła, że w ostatnich latach notujemy drastyczny spadek różnorodności biologicznej, co stanowi jedno z największych zagrożeń dla funkcjonowania życia na Ziemi. Utrata bioróżnorodności zaś negatywnie wpływa na funkcjonowanie gospodarek, niszczy źródła utrzymania oraz negatywnie wpływa na bezpieczeństwo żywności (ilość i jakość żywności). Wg raportu IBPES  (Międzynarodowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu) ok. miliona gatunków (z szacunkowych ok. 8 milionów) zagrożonych jest wyginięciem w najbliższych dekadach. Bardzo niepokojące są spadki liczebności dzikich zapylaczy, które odpowiedzialne są za zapylanie ok. 80% gatunków roślin okrytonasiennych. Serwis zapyleń jest strategicznym zasobem przyrodniczym wpływającym bezpośrednio na kondycję populacji roślin owadopylnych a pośrednio na kondycję innych elementów biocenoz, gwarantują również efektywne plonowanie gatunków uprawnych dostarczających żywności.

Zachowanie i odbudowa zasobów przyrodniczych jest niezbędne dla zachowania dobrostanu człowieka. Różnorodność biologiczna wpływa bowiem na regulację klimatu, pomaga walczyć z jego zmianami oraz ogranicza skutki katastrof naturalnych.

W ramach wykładu pt. „Rośliny ze stanu naturalnego z rodziny Asteraceae stosowane w fitoterapii”, który przedstawiła dr hab. Grażyna Zawiślak z Katedry Warzywnictwa i Zielarstwa, Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, zostały zaprezentowane właściwości lecznicze i użytkowe mniszka lekarskiego, bylicy piołun, cykorii podróżnik, kocanki piaskowej oraz chabra bławatka. Rośliny te wplecione w przestrzeń ogrodu przydomowego oraz pól i łąk stanowią „naturalną, ziołową apteczkę” o sprawdzonym potencjale fitoterapeutycznym, często na nowo odkrywanym.

Dr hab. Wojciech Durlak i dr inż. Margot Dudkiewicz wygłosili wykład pt. Tomografia dźwiękowa i elektryczna jako narzędzie do bezinwazyjnego badania stanu zdrowotnego drzew”. Zaprezentowane metody pozwalające na analizę wewnętrznych struktur pnia drzewa bez wykonywania szkodliwych nawiertów należą do nowatorskich technik badawczych. Stosowane są one do wykrywania infekcji grzybowych prowadzących do postępującego rozpadu drewna oraz wad wewnętrznych pnia, a także oceny statyki drzew. Metody te są przydatne do badań wiekowego drzewostanu o osłabionych siłach witalnych i drzew o wymiarach pomnikowych. Innowacyjna technologia została już wykorzystana m.in. do badań drzew rosnących na terenie Ogrodu Botanicznego.

Badanie drzewa za pomocą tomografu dźwiękowego -fot. Alicja JaroszewskaFot. Badanie drzewa za pomocą tomografu dźwiękowego

Dr Marek Kopacki z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poprowadził wykład pt.: “Zachowanie bioróżnorodności w ochronie roślin”, który dotyczył aspektów integrowanej ochrony roślin, metod ochrony roślin ze szczególnym uwzględnieniem metod niechemicznych. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach budowy domków dla owadów pożytecznych.

Stoisko promocyjno-edukacyjne Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie ozdobiły m.in. obrazy, mozaiki i projekty wykonane przez studentów architektury krajobrazu oraz piękne, kolorowe kwiatowe kompozycje przygotowane przez Monikę Poniewozik z Katedry Ochrony Roślin.

To właśnie tu starsi i młodsi mieszkańcy Lublina brali udział w quizie przyrodniczym prowadzonym przez mgr inż. arch. kraj. Magdalenę Błaziak odgadując gatunki kwiatów, drzew, grzybów czy ptaków.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.:

– dr hab. Katarzyna Dzida, prof. uczelni; dr hab. Katarzyna Golan, prof. uczelni, dr hab. Wojciech Durlak, dr hab. Grażyna Zawiślak, dr Marek Kopacki, dr Margot Dudkiewicz, dr Monika Poniewozik, mgr Magdalena Błaziak z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu;
– prof. dr hab. Bożena Denisow, mgr Monika Gieroba z Wydziału Biologii Środowiskowej oraz prof. dr hab. Grzegorz Borsuk z Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki.