Miło nam poinformować, że Minister Edukacji i Nauki po rozpatrzeniu odwołania Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zadecydował o zmianie kategorii czterech dyscyplin, podwyższając ocenę trzeciego kryterium (wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki). Tym samym Uniwersytet otrzymał ocenę A w pięciu dyscyplinach naukowych oraz ocenę B+ w dwóch (na łącznie siedem ocenianych).

Oceny dyscyplin naukowych UP w Lublinie (ewaluacja działalności naukowej za lata 2017-2021):

• w dziedzinie nauk rolniczych: technologia żywności i żywienia (A), zootechnika i rybactwo (A), rolnictwo i ogrodnictwo (B+), weterynaria (B+);
  • w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych: inżynieria środowiska górnictwo i energetyka (A); inżynieria mechaniczna (A);
  • w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych: nauki biologiczne (A).

Rektor, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk podkreśla: „Bardzo cieszą mnie te wyniki ewaluacji bo pokazują rzeczywistą pozycję Uniwersytetu na tle nauki polskiej i światowej. Ewidentne błędy ekspertów oceniających trzecie kryterium ewaluacji zostały dostrzeżone i naprawione w trakcie oceny odwoławczej. Jest to wynik pracy wielu osób – dziekanów, przewodniczących rad dyscyplin i zaangażowanych pracowników – za co im serdecznie dziękuję.”

Należy zauważyć, że żadna z ocenianych dyscyplin nie uzyskała w pierwszych opublikowanych wynikach ewaluacji kategorii B, co świadczy o wysokiej randze prowadzonej działalności naukowo-badawczej i realizacji strategicznych celów w tym zakresie.

Ostateczne wyniki ewaluacji działalności naukowej są bardzo satysfakcjonujące. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie uzyskał w ich wyniku uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w  dwóch dyscyplinach: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; oraz  nauki biologiczne. Wyniki ewaluacji są dużym sukcesem wszystkich pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową uczelni.

Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni o wynikach ewaluacji: „Wielki sukces, który niezmiernie cieszy. Działalność naukowa pracowników Naszej Uczelni została doceniona, szczególnie w III kryterium, czyli oddziaływania na otoczenie społeczno-gospodarcze, współpracy z szeroko rozumianym biznesem. Teraz koncentrujemy się przede wszystkim na działalności projektowej i usługowej. W stosunku do roku 2021, w 2022 pozyskaliśmy o 50% więcej projektów krajowych i otrzymaliśmy kilka projektów międzynarodowych, w tym z Horyzontu Europa, co pozwala optymistycznie patrzeć w ewaluacyjną przyszłość.

Poza osobami wymienionymi przez JM Rektora, chciałbym złożyć wielkie podziękowania na ręce wszystkich pracowników naukowych za osiągnięcia, które złożyły się na uzyskanie ww. kategorii, zespołów roboczych działających w ramach dyscyplin, ale również wszystkich pracowników administracyjnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie za trud włożony w przygotowania do ewaluacji jakości działalności naukowej, w szczególności pracowników bezpośrednio zaangażowanym w ww. proces: Działu Ewaluacji Nauki i Nadawania Stopni Naukowych, Działu Nauki, Oddziału Informacji Naukowej oraz Biblioteki Głównej UP, Centrum Transferu Technologii.”

Proces ewaluacji jakości działalności naukowej obejmował lata 2017-2021. Zgodnie z Ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce kategoria przyznana danej dyscyplinie naukowej nie tylko wpływa na przyznanie subwencji jednostkom naukowym, ale determinuje m.in. możliwość nadawania stopni naukowych, prowadzenia szkół doktorskich oraz samodzielność przy tworzeniu kierunków studiów. Posiadanie wymienionych uprawnień uzależnione jest od posiadania co najmniej kategorii B+ w danej dyscyplinie.