Drodzy doktoranci, drogie doktorantki, Samorządowcy!

Tak jak wspominaliśmy podczas I OPZ w sobotę, jako KRD rozpoczęliśmy działania niesienia pomocy młodym naukowcom i naukowczyniom z Ukrainy.

Chcielibyśmy połączyć siły i działać wspólnie z Wami. Tym samym, utworzyliśmy wydarzenie na facebooku https://fb.me/e/1EByS4eqg – w które chcemy włączyć jako współorganizatorów chętne samorządy i porozumienia lokalne. Będziemy wymieniać się doświadczeniami i wątpliwościami, by jak najefektywniej nieść pomoc. Pomoc będzie dotyczyła zarówno wsparcia prawnego, psychologicznego, jak i tłumaczeń (j.ukraiński, rosyjski). Na uczelniach pojawiają się już głosy o przyjmowaniu studentów i studentek, a gdzieniegdzie również doktorantów i doktorantek z Ukrainy – by w Polsce mogli kontynuować naukę/badania. Dobrze by było, by takie informacje również były gromadzone. Dodatkowo – posiadając informacje jakiego rodzaju działania prowadzone są przez konkretne Samorządy czy Porozumienia – będziemy mogli je promować w celu jak najszybszego dotarcia do potrzebujących. Myślimy również nad utworzeniem grupy wolontariuszy, którzy będą wspierać nas w koordynacji działań w tych aspektach.

Utworzony został specjalny adres email . Chcemy by na ten adres trafiały przede wszystkim wszelkie głosy dotyczące potrzeby wsparcia w przeróżnych zakresach. W zależności od potrzeb, docierające do nas sprawy kierować będziemy do Biura Prawnego KRD lub do Samorządów/Porozumień lokalnych. Mamy w gotowości tłumaczy, którzy będą wspierać nasze działania w razie potrzeby tłumacząc przychodzące oraz wychodzące maile.

Wierzymy również, że wspólne działania będą konsolidować nasze środowisko. Dzielmy się dobrem i wspierajmy w twórczym działaniu i niesieniu pomocy. Dziękujemy Wam za wszystkie lokalne akcje i jeszcze raz zachęcam do współpracy.

Ministerstwo Edukacji i Nauki również rozpoczęło działania w tym zakresie:
zachęcamy do zapoznania się oraz udostępniania informacji zainteresowanym.

mgr Katarzyna Wychodnik
Wiceprzewodnicząca