Seminarium „Inżynieria środowiska dla gospodarki” – relacja

1 marca 2024 roku na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyło się seminarium pt. „Inżynieria środowiska dla gospodarki” z udziałem Rady Interesariuszy Zewnętrznych kierunku inżynieria środowiska, studentów kierunku oraz przedstawicieli kadry naukowo-dydaktycznej.jeden ze słuchaczy podczas konferencji Głównym celem seminarium była wymiana doświadczeń i dyskusja na temat kształtowania kompetencji inżynierskich studentów kierunku inżynieria środowiska i dostosowania ich do potrzeb rynku pracy.

W czasie seminarium przewodniczący rady dyscypliny inżynieria środowiska górnictwo i energetyka UP w Lublinie prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski oraz przewodniczący rady programowej kierunku inżynieria środowiska dr hab. inż. Michał Marzec, prof. uczelni przedstawili aktualne informacje dotyczące kierunku oraz dotychczasowych i planowanych działań rady programowej w zakresie doskonalenia programów studiów i efektów uczenia się, a także współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Następnie Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa dr inż. Jerzy Adamczyk omówił możliwości i procedurę uzyskania uprawnień budowalnych w zakresie sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych.

słuchacze podczas dyskusji przed startem konferencjiW dalszej części seminarium członkowie Rady Interesariuszy Zewnętrznych zapoznali Uczestników z profilem działalności podległych im instytucji i podmiotów, ofertą dla osób ubiegających się o zatrudnienie oraz wymaganiami, jakie stawiają potencjalnym kandydatom w zakresie ich kompetencji. Głos w dyskusji zabrał również dr hab. inż. Tomasz Tymiński z UP we Wrocławiu, który odnosząc się do swoich doświadczeń udzielił obecnym na spotkaniu studentom kierunku inżynieria środowiska wielu cennych rad związanych z podejmowaniem wyzwań w zakresie działalności inżynierskiej. Mgr inż. Mateusz Wójcik, jako niedawny absolwent kierunku inżynieria środowiska podzielił się z kolei ze swoimi młodszymi kolegami przemyśleniami na temat szans i perspektyw, jakie daje ukończenie kierunku oraz przydatności umiejętności i kompetencji nabytych w czasie studiów w poszukiwaniu atrakcyjnej pracy i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

studenci słuchający treści konferencjiSeminarium zakończyła prezentacja dr Dagmary Sadowskiej z Biura Mobilności Akademickiej na temat oferty programu Erasmus+ dla studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W przedstawianiu korzyści związanych z programem Erasmus+ wspierali ją studenci (Michał Arciszewski i Mateusz Piejak), którzy mieli okazję już z niego skorzystać.

W seminarium udział wzięli m.in. dr Janusz Bodziacki – Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, Andrzej Wojtyło – Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego, Jarosław Szymański – Dyrektor Poleskiego Parku Narodowego, Tomasz Wąsik – zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie, dr Sławomir Gowacki – przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, dr inż. Jerzy Adamczyk – Przewodniczący Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Tadeusz Górski – burmistrz Rejowca, Grażyna Lamczyk – wójt gminy Dębowa Kłoda, Andrzej Dec – zastępca wójta gminy Jastków, Wojciech Trykacz – prezes Zakładu Wyrobów Betonowych Wojciech Trykacz, dr Arkadiusz Malik – prezes firmy Sanitmal, Mateusz Wójcik – przedstawiciel firmy WOD-BUD sp. z o.o. Wśród Uczestników seminarium znaleźli się również  przewodniczący rad programowych innych kierunków, realizowanych na Wydziale Inżynierii Produkcji: dr hab. inż. Alina Kowalczyk-Juśko, prof. uczelni (kierunek ekoenergetyka) i dr hab. inż. Artur Serafin, prof. uczeni (kierunek gospodarka obiegu zamkniętego). Organizatorów swoją obecnością zaszczycił także dr hab. inż. Tomasz Tymiński, prof. uczelni, prodziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

prowadzący konferencję podczas rozmowySeminarium odbyło się z inicjatywy rady programowej kierunku inżynieria środowiska, realizowanego na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w ramach cyklicznych spotkań i konsultacji z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego.

tekst: dr hab. inż. Michał Marzec, prof. uczelni
fot. Damian Bartnik /DRiP