W dniach 27-28.05.2023 r. w Ośrodku Jeździeckim Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyły się XVIII Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego oraz Zawody Regionalne i Towarzyskie w skokach przez przeszkody, a także po raz pierwszy rywalizacja dla dzieci o nazwie FELIN Hobby Horse.

Zawody rozegrano pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego, Dyrektor Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz JM Rektora UP w Lublinie. Organizatorami Wydarzenia byli studenci  I roku II stopnia kierunku hipologia i jeździectwo oraz Katedra Hodowli i Użytkowania Koni wraz z Ośrodkiem Jeździeckim.

W zawodach wzięło udział łącznie około 100 koni, a przez dwa dni rozegrano 18 konkursów o wysokości przeszkód od 50 do 120 cm. Komisja sędziowska oceniała zawodników w konkursach z trafieniem w normę czasu, dwufazowych, dwunawrotowych, zwykłych i z oceną stylu jeźdźca. Po raz pierwszy zostały też rozegrane zawody Hobby Horse, w których rywalizowało 30 zawodników. Rozegrano pięć konkursów, w tym dwie gonitwy i trzy konkurencje skokowe.

Najważniejszym punktem Wydarzenia był rywalizacja w ramach XVIII Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Skokach, w skład której weszły dwa konkursy półfinałowe rozegrane w sobotę oraz dwunawrotowy niedzielny finał.

Mistrzostwa, jak co roku, miały uroczystą oprawę, zwycięzcy zostali udekorowani medalami, otrzymali pamiątkowe puchary oraz liczne nagrody. Na podium XVIII Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego stanęły amazonki:

– I miejsce – Michalina Pachuta (Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie) startująca na klaczy KAMEA

– II miejsce – Agnieszka Duszyńska (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) startująca na wałachu KARAFINN

– III miejsce – Natalia Gajko Mj’99 (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) startująca na wałachu HARCEPAN.

Rywalizację zawodników podziwiał m.in. członek Rady Nadzorczej Totalizatora Sportowego Edward Sidoruk, dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki prof. dr hab. Brygida Ślaska, mgr inż. Bartłomiej Orzechowski – Zastępca Kanclerza, a także prof. dr hab. Krzysztof Gołacki z małżonką.

Wśród patronów i sponsorów znalazł się Totalizator Sportowy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, PKO Bank Polski, Soymax Żywienie i Profilaktyka Zwierząt, Sklep Jeździecki Cztery Podkowy, Sklep Jeździecki Azdar, Sklep Podkowa – Sprzęt i Suplementy. Patronat medialny nad Wydarzeniem objęła natomiast TVP Lublin, Radio Lublin oraz Dziennik Wschodni i kwartalnik Hodowca i Jeździec.

Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych w Ośrodku Jeździeckim Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: Czempionaty i zawody HOBBY HORSE.

Dr hab. Izabela Wilk
Katedra Hodowli i Użytkowania Koni