Projekt naukowy „MykoTech” realizowany w ramach Kliniki Roślin UP w Lublinie

W dniach 17 kwietnia – 29 maja 2024 r. Klinika Roślin rozpoczęła projekt naukowy realizowany we współpracy z naukowcami z jednostek zagranicznych (Indie i Węgry). Celem projektu była ocena wpływu grzybów mykoryzowych i nanocząsteczek węgla na wzrost roślin pomidora oraz mikrobiom gleby.

W projekcie uczestniczyli studenci – wolontariusze z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu (kierunki: ogrodnictwo; zielarstwo i fitoprodukty; sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne; ochrona roślin i kontrola fitosanitarna) oraz Wydziału Biotechnologii (kierunek biotechnologia). W działania zaangażowanych było 7 osób, które od podszewki poznawały tajniki pracy naukowca.

Praca przy projekcie to intensywny okres kilku tygodni, podczas których wolontariusze zakładali doświadczenie w szklarniach na Felinie, aplikowali badane produkty, prowadzili regularne pomiary intensywności fotosyntezy oraz wykonywali szczegółowe analizy laboratoryjne gleby i roślin. Pracy było dużo, ale chęci do działania nie brakowało.

Studenci osobiście mogli przekonać się o pozytywnych efektach stosowanych nanocząsteczek oraz grzybów mykoryzowych. Wspólna praca w przyszłości zaowocuje opracowaniem naukowym, które zostanie zaprezentowane na konferencji naukowej, a zdobyta wiedza nowymi pomysłami naukowymi.

Wszystkim studentom – wolontariuszom i pasjonatom nauki dziękujemy oraz zapraszamy do udziału w kolejnych projektach.

Klinika Roślin UP w Lublinie
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Jamiołkowska