Polsko-węgierskie warsztaty „New trends in plant research”

26 września 2023 r w Uniwersytecie Przyrodniczym odbyły się międzynarodowe warsztaty polsko-węgierskie „New trends in plant research”.

Warsztaty zorganizowane przez Instytut Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin oraz Szkołę Doktorską Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie były okazją do wymiany doświadczeń, podzielenia się wynikami prowadzonych badań oraz budowania międzynarodowych relacji naukowo-badawczych.

W warsztatach uwzięli udział:

• goście z Węgier: Gabor Galiba z Agricultural Institute, Centre for Agricultural Research, Hungarian Academy of Sciences (Martonvásár, Hungary); Department of Environmental Sustainability, Hungarian University of Agriculture and Life Sciences (Keszthely, Hungary); dr Peter Miko z Agricultural Institute, Centre for Agricultural Research, Hungarian Academy of Sciences (Martonvásár, Hungary); dr Tibor Janda z Department of Plant Physiology and Metabolomics, Agricultural Institute, Center for Agricultural Research, Hungarian Academy of Sciences (Martonvásár, Hungary),
  • doktoranci oraz dyrekcja i pracownicy Szkoły Doktorskiej UPL,
  • doktoranci z Politechniki Lubelskiej

Uroczystego otwarcia warsztatów dokonał Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. uczelni, natomiast JM Rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk przeprowadził wykład otwierający warsztaty: „Dwarfing genes in wheat – research and breeding in Poland”.

Podczas warsztatów obrady naukowe odbywały się w trzech panelach dyskusyjnych. Poruszana tematyka dotyczyła m.in. uprawy zbóż, ich możliwości adaptacyjnych do zmian klimatu i nowoczesnych metod uprawy roślin.