31 maja 2023 r. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy z Zespołem Szkół Rolniczych w Kijanach. To nowe możliwości zdobywania wiedzy dla uczniów i nauczycieli, a także formalizacja istniejących już kontaktów.

Podpisy pod stosownym dokumentem złożyli: Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. Uczelni oraz Dyrektor ZSR w Kijanach mgr Arkadiusz Dębała. Patronem honorowym nawiązywanej współpracy został  Rektor, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk.

W spotkaniu uczestniczyli również: kierownik szkolenia praktycznego dr inż. Małgorzata Sałyga oraz przedstawiciele uczniów ZSR w Kijanach, a także pracownicy Działu Rekrutacji i Promocji.

List intencyjny jest formalizacją współpracy, którą nawiązali wcześniej ze szkołą Dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji prof. dr hab. Dariusz Andrejko oraz kierownik Katedry Eksploatacji Maszyn i Zarządzania Procesami Produkcyjnymi dr hab. inż. Stanisław Parafiniuk, prof. Uczelni.

Podpisany list intencyjny otwiera drzwi do wspólnych badań i przedsięwzięć, takich jak udział uczniów ZSR w warsztatach w Uniwersytecie lub wykłady nauczycieli akademickich UP w Lublinie na terenie szkoły w Kijanach.

Współpraca jest ważna również z uwagi na zbieżność kierunków kształcenia, potrzebę większego zainteresowania kierunkami okołorolniczymi wśród młodych ludzi oraz postęp technologiczny w rolnictwie, który wymaga coraz nowszych i coraz bardziej zaawansowanych metod kształcenia.

Dyrektor Arkadiusz Dębała złożył na ręce władz uczelni pamiątkową replikę ciągnika Ursus C45 – pierwszego ciągnika polskiej produkcji po II Wojnie Światowej.

W przyszłym roku Zespół Szkół Rolniczych w Kijanach obchodzić będzie 110-lecie istnienia. Podczas uroczystości planowane jest nadanie placówce imię jej fundatora – Erazma Plewińskiego.

Zdjęcia: Maciej Niedziółka /DRiP