W dniach 10-16 września 2022 r.  pod hasłem „Ogrody Nauki” odbędzie się 18. Lubelski Festiwal Nauki. Głównym organizatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Lubelski Festiwal Nauki jest jednym z największych festiwali naukowych w kraju, którego głównym celem jest popularyzowanie nauki.

O szczegółach programu tegorocznej edycji mówili organizatorzy podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 7 czerwca 2022 r. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

W spotkaniu udział wzięli: prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Adam Waśko, prof. uczelni, Prorektor ds. Rozwoju Uczelni, prof. dr hab. Tomasz Oniszczuk – Koordynator Uczelniany UP, dr hab. Marzena Brodowska, prof. uczelni — Zastępca Koordynatora Uczelnianego oraz Koordynator Wydziału Agrobioinżynierii, dr Monika Baczewska-Ciupak — Koordynator Uczelniany UMCS, dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz — Koordynator Uczelniany UM, dr Magdalena Maciaszczyk — Koordynator Uczelniany PL, dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL — Rzecznik prasowy KUL, Robert Żyśko – Zastępca Dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin oraz dr Andrzej Zykubek – Koordynator LFN ds. obsługi serwisu internetowego. Konferencję prowadziła mgr Iwona Pachcińska, Koordynator LFN ds. mediów. Nad organizacją czuwały mgr Karolina Kwapisz oraz dr Dagmara Sadowska, Biuro Festiwalu.

Wśród niemalże 900 zgłoszonych projektów, prawie 300 przeprowadzą pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Uczestnicy projektów UP w Lublinie będą mieli szanse m.in. poznać przepiękny świat zwierząt i roślin, zapoznać się z procesami produkcji żywności, zbadać to, co zwykle jest niewidoczne, nauczyć się, jak „rozmawiać” ze zwierzętami i znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego wszystkie zwierzęta potrzebują zabawek, stworzyć własne miniaturowe ogrody, czy dowiedzieć się w jaki sposób kleszcze wybierają swoje ofiary.

PROGRAM RAMOWY XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki

10 września 2022 r. (sobota), Uroczysta Inauguracja XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, Centrum Kongresowe UP w Lublinie

11 września 2022 r. (niedziela), godz. 10.00-16.00, Lubelski Piknik Naukowy, Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur. Wstęp wolny.  Wydarzenie plenerowe, prezentacja projektów i pokazów, występy zespołów muzycznych na scenie
OGRODY LITERATURY
12.00-13.30, Sala Centrum Spotkania Kultur
Spotkanie z uznanymi publicystami, pisarzami i poetami, którzy jednocześnie są czynnymi zawodowo lekarzami weterynarii, absolwentami Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

12-16 września 2022 r., Projekty Festiwalowe. Warsztaty, pokazy, wykłady w campusach lubelskich Uczelni, Urzędu Miasta Lublin oraz współorganizatorów. Obowiązuje rejestracja na udział w większości projektów

15 września 2022 r. (czwartek), Koncert zespołów folklorystycznych lubelskich uczelni oraz Potańcówka Folkowa, Centrum Kongresowe UP w Lublinie.

16 września 2022 r. (piątek), Uroczyste Zakończenie XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, Centrum Kongresowe UP w Lublinie.

WYDARZENIA SPECJALNE:

Ogrody żywności
12 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Ogrody podróży
13 września 2022 | Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Ogrody ekologii
14 września 2022 | Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Ogrody przyrody
15 września 2022 | Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Serdecznie zapraszamy do udziału w projektach Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przygotowanych w ramach 18. Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Rejestracja uczestników rusza 13 czerwca br. o godz. 13:13 na stronie festiwalu.

Fot. Maciej Niedziółka / DRiP
Iwona Pachcińska / BMA