W dniach 10-16 września 2022 r.  pod hasłem „Ogrody Nauki” odbędzie się 18. Lubelski Festiwal Nauki. Głównym organizatorem tegorocznej edycji jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Lubelski Festiwal Nauki jest jednym z największych festiwali naukowych w kraju, którego głównym celem jest popularyzowanie nauki.

O szczegółach programu tegorocznej edycji mówili organizatorzy podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 7 czerwca 2022 r. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

W spotkaniu udział wzięli: prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Adam Waśko, prof. uczelni, Prorektor ds. Rozwoju Uczelni, prof. dr hab. Tomasz Oniszczuk – Koordynator Uczelniany UP, dr hab. Marzena Brodowska, prof. uczelni — Zastępca Koordynatora Uczelnianego oraz Koordynator Wydziału Agrobioinżynierii, dr Monika Baczewska-Ciupak — Koordynator Uczelniany UMCS, dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz — Koordynator Uczelniany UM, dr Magdalena Maciaszczyk — Koordynator Uczelniany PL, dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL — Rzecznik prasowy KUL, Robert Żyśko – Zastępca Dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin oraz dr Andrzej Zykubek – Koordynator LFN ds. obsługi serwisu internetowego. Konferencję prowadziła mgr Iwona Pachcińska, Koordynator LFN ds. mediów. Nad organizacją czuwały mgr Karolina Kwapisz oraz dr Dagmara Sadowska, Biuro Festiwalu.

Do czasu konferencji zgłoszono ponad 850 projektów, z czego: 90 projektów to projekty studenckie, 75 projektów odbywać się będzie online, zaś 25 przeprowadzonych zostanie w językach obcych. Festiwal zagości także w Puławach, Dęblinie, Chełmie, Zamościu oraz Stalowej Woli.

Projekty poruszające tematykę walki ze smogiem, dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w nauce, pozwalające dowiedzieć się, jak należy „rozmawiać” ze zwierzętami, dające szansę obejrzeć Słońce przez teleskop, czy odkrywające tajemnice pracy farmaceuty to niektóre z niesamowitych projektów festiwalowych przygotowanych przez organizatorów.

Wykłady, warsztaty, ćwiczenia laboratoryjne, pokazy, projekty piknikowe są głównym punktem programu, ale nie zabraknie też innych atrakcji.

Organizatorzy przygotowali dla Uczestników wydarzenia specjalne:

• Ogrody Literatury: 10 września, CSK, spotkanie z Radkiem Rakiem, lekarzem weterynarii, autorem książki pt. „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” i laureatem nagrody Nike oraz dr. Mirosławem Welzem, Głównym Lekarzem Weterynarii i poetą.
  • Ogrody Żywności, 12 września, Centrum Kongresowe UP w Lublinie oraz darmowe porady w Poradni Dietetycznej UP w Lublinie.
  • Ogrody Podróży, 13 września, Centrum Kongresowe UP w Lublinie
  • Ogrody Ekologii, 14 września, Centrum Kongresowe UP w Lublinie oraz bezpłatne konsultacji w Pracowni Biokosmetologii, prowadzonej przez pracowników Wydziału Biologii Środowiskowej UP w Lublinie.
  • Ogrody Przyrody, 15 września, Centrum Kongresowe UP w Lublinie oraz bezpłatne porady behawiorystycznei konsultacje w Klinikach Weterynaryjnych, a także porady w Klinice Roślin.

PROGRAM RAMOWY XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki

10 września 2022 r. (sobota), Uroczysta Inauguracja XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, Centrum Kongresowe UP w Lublinie

11 września 2022 r. (niedziela), godz. 10.00-16.00, Lubelski Piknik Naukowy, Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur. Wstęp wolny.  Wydarzenie plenerowe, prezentacja projektów i pokazów, występy zespołów muzycznych na scenie
OGRODY LITERATURY
12.00-13.30, Sala Centrum Spotkania Kultur
Spotkanie z uznanymi publicystami, pisarzami i poetami, którzy jednocześnie są czynnymi zawodowo lekarzami weterynarii, absolwentami Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

12-16 września 2022 r., Projekty Festiwalowe. Warsztaty, pokazy, wykłady w campusach lubelskich Uczelni, Urzędu Miasta Lublin oraz współorganizatorów. Obowiązuje rejestracja na udział w większości projektów

15 września 2022 r. (czwartek), Koncert zespołów folklorystycznych lubelskich uczelni oraz Potańcówka Folkowa, Centrum Kongresowe UP w Lublinie.

16 września 2022 r. (piątek), Uroczyste Zakończenie XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, Centrum Kongresowe UP w Lublinie.

WYDARZENIA SPECJALNE:

Ogrody żywności
12 września 2022  |  Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Ogrody podróży
13 września 2022 | Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Ogrody ekologii
14 września 2022 | Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Ogrody przyrody
15 września 2022 | Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Internetowa rejestracja uczestników na stronie festiwalu zostanie uruchomiona 13 czerwca 2022 r. o godz. 13:13.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Wydarzenie uzyskało dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Fot. Maciej Niedziółka / DRiP
Iwona Pachcińska / BMA