Na mocy porozumienia podpisanego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie i Muzeum Nadwiślańskie, rozpoczął się drugi sezon na wypas owiec u stóp ruin zamku w Janowcu. Z ramienia Uczelni filarami są prof. dr hab. Andrzej Junkuszew z oraz dr inż. Krzysztof Patkowski z Katedry Hodowli Zwierząt i Doradztwa Rolniczego.

Wypas jest rewitalizacją wielowiekowych tradycji owczarskich na tym terenie. Akcja ma na celu przywrócenie bioróżnorodności przyrodniczej – owce mają za zadanie ograniczenie inwazyjnych gatunków roślin. Jak podkreśla prof. dr hab. Andrzej Junkuszew zamierzeniem projektu jest przywrócenie krajobrazu rolniczego. Na przyzamkowej skarpie będą w przyszłości rosły winnice.

Uczestnicy międzynarodowej Konferencji “Szanse nauk o zwierzętach 70lat Wydziału Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki” mieli okazję obserwować janowskie owce, dyskutując nad wykorzystaniem zwierząt gospodarskich w ochronie przyrody.

zdjęcia: TVP 3 LUBLIN
lublin.tvp.pl, Program "AGRO WIEŚCI" z dn. 27.05.2023 r. (czas od 06:60)
Zobacz
lublin.tvp.pl, "Panorama Lubelska" z dn. 29.04.2023 r.
Zobacz
radio.opole.pl z dn. 27.04.2023 r.
Zobacz
kazimierzdolnyna weekend.pl z dn.10.05.2023 r.
Zobacz
lublin.tvp.pl , Program "AGRO WIEŚCI" z dn. 06.05.2023 r. (czas od 01:57) początek sezonu II wypasu owiec w Janowcuczatek w