Noc Biologów 2024 w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

12 stycznia 2024 r. Wydział Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie po raz drugi brał udział w ogólnopolskim projekcie Noc Biologów. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Tajemnice życia od komórek do biosfery”.

Katedra Zoologii i Ekologii Zwierząt wraz z członkami SKN Zoologów, a także Katedra Hydrobiologii i Ochrony Ekosystemów oraz Katedra Botaniki i Fizjologii Roślin przeprowadziły stacjonarne warsztaty i wykłady dla dzieci, uczniów oraz studentów.

dzieci podczas warsztatów na nocy biologów 2024Uczestnicy mogli zapoznać się m.in. z budową i kolorystyką owadów, obejrzeć najatrakcyjniej ubarwione chrząszcze z kilku rodzin krajowych oraz nauczyć się rozpoznawania bezkręgowców wodnych.

uczestnicy podczas zajęć mikroskopowychWarsztaty ornitologiczne pozwoliły na poznanie wybranych gatunków ptaków i ich biologii. Każdy uczestnik mógł wykonać kulę zbożową dla ptaków do zawieszenia w ogrodzie lub na balkonie. Warsztaty mikroskopowe umożliwiły odkrywanie fascynującego świata zwierząt i roślin. Podczas zajęć laboratoryjnych uczestnicy wykonywali preparaty i prowadzili obserwacje mikroskopowe komórek roślinnych i drożdży.

Zainteresowani mogli także wysłuchać wykładów na temat astrobiologii oraz ślimaków jako „mistrzów slow life”. Spotkanie było okazją do międzypokoleniowej integracji miłośników przyrody.

fot. archiwum uczelni