The World’s Top 2% Scientists to międzynarodowy, prestiżowy ranking stworzony i publikowany corocznie przez Uniwersytet Stanforda w oparciu o dane z bazy Scopus. Identyfikuje najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów na całym świecie.

Oceniany był dorobek naukowy według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia takie kryteria, jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań, Impact Factor, miejsce na liście autorów.

W zestawieniu wzięto pod uwagę 200 tysięcy naukowców z całego świata: 195 605 naukowców znajduje się w bazie danych obejmującej całą karierę czyli Top 2%, a 200 409 naukowców jest uwzględnionych w pojedynczym zestawieniu danych z ostatniego roku (TOP 2% za rok 2021).
Wśród nich znaleźli się z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie:

• Reprezentanci UPwL na liście Top 2% najlepszych naukowców na świecie
    (nazwiska uszeregowane wg pozycji zajmowanej na liście TOP 2%)

dr inż. Jacek Gawroński
prof. dr hab. Urszula Gawlik-Dziki
prof. dr hab. Michał Świeca
dr hab. Barbara Hawrylak-Nowak, prof. Uczelni
prof. dr hab. Joanna Matysiak
prof. dr hab. Marta Kankofer
prof. dr hab. Radosław Kowalski

• Naukowcy UPwL na liście TOP 2% za rok 2021 – publikacje najczęściej cytowane przez innych autorów w 2021 roku (nazwiska uszeregowane wg pozycji zajmowanej na liście TOP 2%)

prof. dr hab. Michał Świeca