mgr Mikołaj Feculak
Dyscyplina: Rolnictwo i ogrodnictwo
Universidade de Aveiro, applEE – applied ecology and ecotoxicology laboratory

logo Universidade de Aveiro

W dniach 01.10 – 01.11.2023 r. odbyłem staż w Universidade de Aveiro w Portugalii pod opieką naukową profesor Susany Loureiro. Głównym celem wyjazdu było zbadanie toksyczności transformowanych nanocząstek (ENPs), które otrzymałem realizując jedno z zadań badawczych zaplanowanych w IPB.

Kampus Universidade de AveiroFot. 1 Kampus Universidade de Aveiro

W trakcie pobytu zapoznałem się z technikami hodowli organizmów wodnych oraz wytycznymi OECD dla testów toksyczności z wykorzystaniem Daphnia magna. W wykonywanych testach zbadałem toksyczność nanocząstek CuO i ZnO transformowanych chemicznie i biologiczne, a uzyskane wyniki pozwolą ocenić wpływ tych transformacji na toksyczność nanocząstek dla organizmów wodnych oraz określić ryzyko związane z uwalnianiem nanomateriałów do środowiska.

Przygotowane materiały do wykonania testu toksyczności ENPs dla Daphnia magnaFot.2 Przygotowane materiały do wykonania testu toksyczności ENPs dla Daphnia magna

Pobyt w Universidade de Aveiro był również okazją do nawiązania nowych znajomości oraz wymiany doświadczeń. Dołączenie do zespołu prof. Loureiro, pozwoliło mi wzbogacić swoją wiedzę oraz doświadczenie badawcze w zakresie ekotoksykologii, a zdobyte umiejętności niewątpliwie pomogą mi w dalszej pracy naukowej. Podjęta współpraca będzie kontynuowana w celu publikacji wspólnie uzyskanych wyników.

Charakterystyczne kolorowe łodzie w AveiroFot. 3 Charakterystyczne kolorowe łodzie w Aveiro

Schody pomalowane w ramach projektu Erasmus+ pt. „Do Something Nice”Fot. 4 Schody pomalowane w ramach projektu Erasmus+ pt. „Do Something Nice”

Poza realizacją zaplanowanych zadań, staż był okazją poznania ciekawych miejsc w Portugalii. Zwiedziłem najważniejsze atrakcje turystyczne w Aveiro, odwiedziłem również Porto oraz wybrzeże oceanu Atlantyckiego.

Panorama PortoFot. 5 Panorama Porto

Ocean AtlantyckiFot. 6 Ocean Atlantycki