Mgr inż. Wojciech Biszczak
IV rok Szkoły Doktorskiej
Rolnictwo i Ogrodnictwo
Uniwersytet Mendla w Brnie

Staż międzynarodowy na Uniwersytecie Mendla w Brnie odbył się przy wsparciu programu Erasmus w dniach 31/01/2023 – 06/02/2023.

długi budynek z ozdobnymi kolumnami przy wejściu. Jasna fasada, dach pokryty czerwoną dachówką.Zdjęcie 1. Wydział Nauk Rolniczych mieści się w jednym z najstarszych budynków Uniwersytetu Mendla w Brnie.

Tygodniowy wyjazd na staż zagraniczny odbywałem na wydziale Nauk Rolniczych w Instytucie Uprawy, Hodowli i Medycyny Roślin.

Kolaż składający się z 3 zdjęć. Pierwsze zdjęcie przedstawia zbliżenie na zadrukowaną tablicę wiszącą na ścianie. Na drugim zdjęciu stażysta stoi na korytarzu. Na ścianach po jednej stronie wisząróżne plakaty, po drugiej stronie w szklanych gablotach różne wysuszone rośliny. Na trzecium zdjęciu stażysta i kobieta stoją pomiędzy dwoma regałami wypełnionymi wąskimi czarnymi pudełkami. Paa pozuje do zdjęcia trzymając w dłoniach pudełko.Zdjęcie 2.

Tematem mojego stażu było „Zapoznanie się z metodyką badań rolniczych w Czechach”. Podczas stażu mogłem zgłębić wiedzę z zakresu: metod ekstrakcji materiałów roślinnych, Spektrometrii NIR, technik laboratoryjnych GMO, elektroforezy i PCR. Miałem również przyjemność odwiedzić Instytut Badawczy Browarnictwa i Słodownictwa w którym przedstawiono mi wykorzystanie metod HPLC do kontroli jakości, monitorowania zanieczyszczeń toksycznych i opracowywania ekstraktów antyoksydacyjnych.

na stole w laboratorium stoi drukarka oraz wysokie, czarne urządzenie z podłączonymi do niego butelkami.Zdjęcie 3. Laboratorium Instytutu Badawczego Browarnictwa i Słodownictwa, w którym badano zawartość kwasu fitynowego w jęczmieniu.

szare szafki w laboratorium z niebieskim blatem. Na blacie leży otwarty zeszyt oraz pojemniki na probówki. Pólka za szafkami zapełniona jest różnymi butelkami i pudełkami.Zdjęcie 4.

Stażysta robi sobie selfie stojąc przed szafkami w laboratorium, na których stoją różne odczynniki, pudełka i przyrządy.Zdjęcie 5.

na blacie stołu stoi włączony monitor komputerowy oraz klawiatura, obok nich stoi spektometr: niskie urządzenie w kształcie prostokątu z kilkoma przyciskami i podajnikiem.Zdjęcie 6. Spektrometr NIR do analiz składu materiałów roślinnych

Dzięki uprzejmości mojego opiekuna stażu miałem okazję odwiedzić Uniwersytecką Stację Doświadczalną w Žabčicach, gdzie zaprezentowano mi warunki agroekologiczne południowych Moraw oraz eksperymenty z hodowlą roślin ukierunkowaną na tolerancję na stres abiotyczny.

Kolaż czterech djęć przedstawiających zieloną roślinę rosnącą na ciemnej glebie. Na jednym ze zdjęć widoczny jest budynek gospodarczy stojący w oddali. Na kolejnym zbliżenie na duży zielony ciągnik.Zdjęcie 7. Stacja doświadczalna Uniwersytetu Mendla w Brnie.

Następnie odwiedziłem firmę RenoFarmy, a.s. gdzie szczegółowo przedstawiono mi strategię rolnictwa węglowego, konturową uprawę terenów zerodowanych i kilka eksperymentów technologicznych w uprawie rzepaku ozimego.

Kolaż czterech zdjęć. Pierwsze i czwarte zdjęcia przedstawiają sale/biura ze stołem, krzesłami i sprzętem komputerowym. Na drugim zdjęciu w jednej z tych sal stoi mężczyzna, opierając ręce na krześle. Patrzy w stronę telewizora, na którym wyświetlone jest zdjęcie pola i napis w języku czeskim: Zdjęcie 8. Biuro oraz jedno z gospodarstw wchodzących w skład RenoFarmy, a.s.