Mgr inż. Sebastian Kuśmierz
Doktorant IV roku
Dyscyplina: Rolnictwo i ogrodnictwo

10-miesięczny staż zagraniczny odbyłem w Wageningen University & Research jako Guest Researcher w Sustainable Soil Use Team, Wageningen Environmental Research. Podczas stażu zostałem zaproszony do pracy w 3 zagranicznych projektach badawczych związanych tematyką z moją pracą doktorską.

Pierwsze dni w Wageningen University & Research

Projekt Nutri2Cycle to multikonsorcjalny międzynarodowy projekt mający na celu badania zrównoważonej gospodarki rolnej poprzez zamykanie obiegu składników odżywczych w rolnictwie. W ramach tego projektu byłem zaangażowany w przygotowanie i przeprowadzenie doświadczenia polowego z zakresu rolnictwa precyzyjnego, którego celem badawczym była ocena możliwości wykorzystania mapowania przewodności elektrycznej gleby w konfrontacji z różnymi metodami nawożenia organicznego z zamiarem ograniczania wymywania azotu mineralnego w głąb profilu glebowego.

Podczas prac polowych z naukowcami Sustainable Soil Use Team

Jako kontynuację badań przeprowadziłem inkubacyjne badania respiracyjne na oborniku aktywowanym plazmą w celu rozszyfrowania indukowanych przepływów glebowo-atmosferycznych C i N wywołanych jego aplikacją doglebową.

Podczas pracy w laboratorium – pomiary emisji gazów z gleby

Kolejny projekt, w który byłem zaangażowany to Mesttoediening en bodemleven – zagraniczny projekt badawczy finansowany przez holenderskie Ministerstwo Rolnictwa. Moja rola w projekcie obejmowała konceptualizację, przygotowanie, przeprowadzenie i raportowanie wieloaspektowego doświadczenia respiracyjnego. Głównym celem badań było określenie wpływu składu chemicznego i parametrów fizykochemicznych nawozów naturalnych na strumienie gazowe CO2, N2O, CH4 i NH3 towarzyszące jego glebowej aplikacji.

Z moim opiekunem stażu podczas pracy nad projektem

Nie samą pracą człowiek żyje. Podczas stażu w Holandii rozwijałem także swoje pasje, nawiązując nowe przyjaźnie. Aktywnie uprawiałem sport: kolarstwo oraz biegi, a także zwiedzałem urocze miasteczka, poznając historie oraz tradycje Królestwa Niderlandów.

Podczas trasy rowerowej

Sint-Joriskerk, Amersfoort.