mgr inż. Maria Stasińska-Jakubas (III rok kształcenia w Szkole Doktorskiej)
mgr inż. Michał Arciszewski (II rok kształcenia w Szkole Doktorskiej)
Dyscyplina: nauki biologiczne
Department of Plant Physiology and Metabolomics, Agricultural Institute, Centre for Agricultural Research, HUN-REN (Martonvásár, Węgry)

W dniach 30.10. – 08.12.2023 r. odbyliśmy staż naukowy w Centre for Agricultural Research, HUN-REN w Zakładzie Fizjologii Roślin i Metabolomiki na Węgrzech, pod opieką naukową pana prof. Tibora Jandy. Głównym celem wyjazdu było zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu prowadzenia badań biologicznych dotyczących reakcji roślin na czynniki stresowe.

Budynek Węgierskiej Akademii Nauk w MartonvásárFot. 1. Budynek Węgierskiej Akademii Nauk w Martonvásár

Podczas stażu doskonaliliśmy zdolności praktyczne z zakresu podstawowych technik oznaczania parametrów fizjologicznych i biochemicznych roślin. Mieliśmy okazję zapoznać się z wykorzystywanymi w Zakładzie nowoczesnymi narzędziami do pomiaru wybranych parametrów fotosyntezy (m.in. fluorescencji chlorofilu a, przewodnictwa szparkowego czy szybkości transpiracji). Za pomocą metod spektrofotometrycznych oznaczaliśmy również aktywność wybranych enzymów antyoksydacyjnych roślin (reduktazy glutationowej, S-transferazy glutationowej i katalazy). Zapoznaliśmy się także z podstawami identyfikacji oraz ilościowego oznaczania wybranych fitozwiązków z wykorzystaniem chromatografii gazowej i cieczowej.

Fot. 2. Urządzenie CIRAS-4 do pomiaru wybranych parametrów fotosyntezy

Identyfikacja pików odpowiadających poszczególnym składnikom próbki w chromatografii gazowejFot. 3. Identyfikacja pików odpowiadających poszczególnym składnikom próbki w chromatografii gazowej

Znaczna część stażu koncentrowała się również na zdobywaniu i doskonaleniu umiejętności z zakresu biologii molekularnej. Pod czujnym okiem pracowników instytutu zgłębialiśmy poszczególne etapy analizy ekspresji genów – od ekstrakcji RNA i syntezy cDNA, po pomiary RT-qPCR i analizę wyników.

Maria Stasińska-Jakubas przygotowywuje płytki do analizy RT-qPCRFot. 4. Przygotowywanie płytki do analizy RT-qPCR

Poza naukową częścią stażu, czas wolny spędzaliśmy zwiedzając okoliczne miasta oraz muzea. Instytucja goszcząca zlokalizowana jest w centrum pięknego, historycznego parku (Brunszvik Manor Park), w niewielkiej miejscowości Martonvásár, położonej około 30 km od Budapesztu. Kilkakrotnie odwiedziliśmy stolicę Węgier, która zachwyca piękną architekturą i malowniczymi krajobrazami z Dunajem w roli głównej. Oprócz stolicy zwiedziliśmy także pobliskie miasteczka oraz okolice jeziora Velence.

Brunszvik Manor Park w MartonvásárFot. 5. Brunszvik Manor Park w Martonvásár

Pałac w Brunszvik Manor Park, MartonvásárFot. 6. Pałac w Brunszvik Manor Park, Martonvásár

Budynek parlamentu w Budapeszcie po zmierzchuFot. 7. Budynek parlamentu w Budapeszcie po zmierzchu

Michał Arciszewski i Maria Stasińska-Jakubas pozują do zdjęcia w praku na tle dużego napisu BudapestFot. 8. Michał Arciszewski i Maria Stasińska-Jakubas na wyspie Małgorzaty

Podsumowując, staż w Zakładzie Fizjologii Roślin i Metabolomiki był intensywnym okresem nauki i praktyki, który znacząco poszerzył naszą wiedzę oraz umiejętności w dziedzinie fizjologii roślin. Pracując pod okiem doświadczonych badaczy, zyskaliśmy cenne doświadczenie i znajomości, które pozytywnie przyczynią się nie tylko do realizacji naszych zadań badawczych, ale także dalszego rozwoju w obszarze nauk biologicznych.

Maria Stasińska-Jakubas, Fatima Gholizadeh i Michał Arciszewski w laboratorium Zakładu Fizjologii Roślin i MetabolimikiFot. 9. Maria Stasińska-Jakubas, Fatima Gholizadeh i Michał Arciszewski w laboratorium Zakładu Fizjologii Roślin i Metabolimiki