Mgr inż. Karolina Wengerska
II rok Szkoły Doktorskiej
Universidade de Aveiro

Staż międzynarodowy na Universidade de Aveiro odbył się przy wsparciu programu Erasmus na mobilność krótkoterminową w dniach 17 -29.04.2023 r.

W ramach stażu poszerzałam swoją wiedzę  teoretyczną jak i praktyczną z zakresu wszelkich form badania, pielęgnacji i ochrony specyficznego ekosystemu śródziemnomorskiego na przykładzie parku Faia Brava. Faia Brava jest pierwszym prywatnym obszarem chronionym w Portugalii  i jest częścią Parku Archeologicznego Doliny Côa, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest również częścią obszarów Natura 2000.  Faia Brava znajduje się w północnej Portugalii.  Na  terenie parku  można znaleźć około 180 gatunków roślin, z których najciekawszym jest dąb korkowy, tradycyjnie używany do tworzenia lub produkcji korka. W rezerwacie rośnie również wiele gatunków ziół leczniczych. Faia Brava jest także domem dla wielu gatunków ptaków, w tym orłów, puchaczy, bocianów czarnych i sępów płowych, których obecność na tym obszarze była jednym z powodów utworzenia rezerwatu. W Faia Brava  w ramach hodowli relerwatowej hodowane są rasy bydła Maronesa i Sayaguesa, a także konie Garrano, które pomagają w  do zarządzaniu występującą tam roślinnością.

Faia Brava

Dąb korkowy

W ramach stażu naukowego miałam okazję zapoznać się z wieloma metodami badań terenowych m.in. z metodami pobierania prób od dzikich drapieżników i małych ssaków w terenie, metodami szacowania zagęszczenia i liczebności zwierząt kopytnych, metodami zbierania i postępowania z bezkręgowcami śródziemnomorskimi, a także sposobami na monitorowanie populacji płazów i gadów za pomocą inwazyjnych i nieinwazyjnych metod czy też technikami badań różnorodności roślinności i struktury siedlisk.

zbliżenie na mały przezroczysty pojemnik z bezkręgowcem w środkuKonserwacja okazu bezkręgowca.

Monitorowanie populacji płazów metodami inwazyjnymi

W ramach zapoznania się z kulturą regionu odwiedziliśmy dolinę rzeki Côa. Jest to miejsce, gdzie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, w trakcie planowania prac nad elektrownią wodną na rzece Côa odkryto tysiące starożytnych płaskorzeźb. Są one szczególnie interesujące ze względu na wysoką koncentrację sztuki paleolitycznej, a także dlatego, że rzeźby te znajdują się poza jaskiniami, na skałach, które są doskonale widoczne po podświetleniu ich podczas nocnego zwiedzania. Park Archeologiczny Doliny Côa, otwarty w 1996 r., został w 1998 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Płaskorzeźby w Parku Archeologicznym Doliny Côa

Szkolenie to pozwoliło mi na poszerzenie wiedzy z zakresu ekologii, ale również interakcji międzygatunkowych zachodzących zarówno w naturalnych środowisku, jak również w hodowli rezerwatowej.