mgr inż. Kaja Kiersnowska
I rok Szkoły Doktorskiej
Technologia Żywności i Żywienia
Uniwersytet w Walencji

Staż międzynarodowy na Uniwersytecie w Walencji odbył się przy wsparciu programu Erasmus w dniach 21/03/2022 – 31/07/2022.

widok z góry na dziedziniec uniwersytetu. Białe budynki z dachami z brązowej dachówki na dziedzińcu ułożone są na planie prostokąta. zdjęcie zrobione nocą. Na tle podśwetlanego napisu VALENCIA stojącego na ziemi przed kopułowatym budynkiem, stoi dziewczyna.

Staż został zrealizowany na wydziale Farmacji (Facultat de Farmácia) w katedrze Medycyny Prewencyjnej, Zdrowia Publicznego, Nauk o Żywności, Toksykologii i Medycyny Prawnej (Departamento de Medicina Preventiva, Salud Pública, Ciencias de la Alimentación, Toxicología y Medicina Legal) pod nadzorem prof. Lary Manyes.

zadaszone wejście do czteropiętrowego budynku. Przed wejściem, po obu stronach stoją duże, zielone drzewa.Wydział Farmacji

Celem wyjazdu był rozwój kompetencji naukowych oraz poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w dziedzinie technologia żywności.

Jako praktykantka miałam okazję uczestniczyć w kilku częściach projektów odbywających się w porozumieniu z innymi zagranicznymi uczelniami.

Do moich głównych zadań należała praca w laboratorium linii komórkowych Coco-2.

zdjęcie spod mikroskopu, szaro-biała płytka z mikroorganizmami na czarnym tle.

Kolejnym projektem był przeprowadzany eksperyment in vivo. Badano protekcyjny wpływ puree z dyni oraz białek mleka na działanie mykotoksyn w organizmie szczurów. Gryzonie karmiono odpowiedni czas specjalnie skomponowanymi dietami, a następnie pobierano organy do dalszych badań.

dziewczyna w białym fartuchu, fioletowych rękawiczkach i masecze na twarzy siedzi przy stole laboratoryjnym. Na stole ustawione są pipety i probówki. Dziewczyna używa pipety do pobrania próbki.

zbliżenie na dłoń w fioletowej rękawiczce, trzymającą mały przezroczysty pojemnik wypełniony jasnoróżową cieczą z widoczną białą tkanką - nerką szczura.próbka szczurzej nerki

ujęcie z góry: kilkanaście pojemników z niebieskimi nakrętkami, oznaczone czarnymi napisami włożone są do styropianowego kwadratowego pudełka wypełnionego bardzo drobnym lodempobrane organy

przezroczyste probówki z fioletowymi nakrętkami stoją w białym koszyczku na probówkipróbki krwi pobranej od szczurów

Ciekawe miejsca w okolicach Walencji:

Od lewej strony widać kamienisty wysoki klif, kawałek piaszczystej plaży oraz morze. Woda przy plaży ma turkusowy odcien, który przechodzi w głęboki ciemnoniebieski.Cala del Moraig

drewniany pomost przy którym zacumowana jest jedna łódka z daszkiem. W oddali widać pomarańczowe, zachodzące słońce.Albufera de Valéncia

na dole zdjęcia widać zieloną koronę drzewa, w oddali bloki mieszkalne, na górze zdjęcia biało-szare chmury przykrywają nieboCullera