W okresie od 19 czerwca do 22 sierpnia 2023 roku, doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, mgr inż. Anna Krajewska, odbyła staż naukowy na Uniwersytecie Przyrodniczym w Wiedniu (BOKU) pod opieką naukową prof. Regine Schönlechner.

budynek uniwersytetu BOKU w Wiedniu

W ramach wizyty, doktorantka skupiła się na prowadzeniu badań związanych z problematyką alternatywnych zbóż w kontekście produkcji bezglutenowych artykułów spożywczych. Staż naukowy stanowił wyjątkową możliwość zapoznania się z pracą Instytutu Technologii Żywności oraz bliższego kontaktu z jego pracownikami i innymi doktorantami.

szklane kolby miarowe wypełnione różnymi płynamikolba laboratoryjna stoi na urządzeniubutelki laboratoryjne stoją na podstawkachcztery probówki z niewielką ilością cieczy w środku

Wizyta w Wiedniu umożliwiła doktorantce nawiązanie cennych kontaktów zawodowych i prywatnych oraz rozpoczęcie współpracy naukowej. Dołączenie do zespołu badawczego zajmującego się fizykochemicznymi właściwościami skiełkowanego owsa i sorgo stanowiło kluczowy element jej pracy. W trakcie trwania stażu przeprowadzała badania dotyczące między innymi zawartości alfa-amylazy, wolnych aminokwasów, cukrów rozpuszczalnych, błonnika, białka, związków polifenolowych oraz aktywności antyoksydacyjnej nasion skiełkowanych i nieskiełkowanych. Ponadto mgr inż. Anna Krajewska angażowała się w pomoc studentom w ramach realizacji ich prac magisterskich, co pozwoliło jej rozwijać umiejętności dydaktyczne.

sprzęt laboratoryjnysprzęt laboratoryjnymgr inż. Anna Krajewska pozuje do zdjęcia w laboratorium

Poza aspektami naukowymi, staż ten stanowił również okazję do odkrywania niezwykłych atrakcji kulturalnych i architektonicznych Wiednia. Doktorantka odwiedziła wiele znaczących miejsc, takich jak Pałac Schönbrunn, Belweder, katedra św. Szczepana, Albertina czy Muzeum Historii Sztuki, wzbogacając swoje doświadczenie o piękno i historię miasta.

historyczny budynek kościoła w Wiedniu duży, bogat ozdobiony historyczny budynek w Weidniuobraz Pablo Picasso kobieta w zielonym kapeluszu