Mgr inż. Aleksandra Garbacz
II rok kształcenia w Szkole Doktorskiej
Dyscyplina: nauki biologiczne
Universitätsmedizin Greifswald, Instytut Immunologii (Niemcy, Greifswald)

W dniach 28.08.-10.09.2023 r. miałam przyjemność zrealizować zagraniczny staż naukowy pt. „Podstawy nowoczesnych metod w laboratorium immunologicznym: wprowadzenie i wybrane przykłady ich zastosowania” na Universitätsmedizin Greifswald w Instytucie Immunologii (Niemcy, Greifswald). Moim opiekunem naukowym była Pani Dr. rer. nat. Grażyna Domańska. Staż odbyłam przy wsparciu programu ERASMUS+.

Mgr inż. Aleksandra Garbacz w Instytucie ImmunologiiFot. 1. Mgr inż. Aleksandra Garbacz w Instytucie Immunologii

Fot. 2. Universitätsmedizin Greifswald (Niemcy)

Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy i kompetencji oraz zdobycie nowych umiejętności badawczych z zakresu badań immunologicznych.

Fot. 3. Podczas pracy w laboratorium

Program stażu obejmował m.in.:

1. Badania laboratoryjne z zakresu immunologii (m.in. test Elisa i cytometria przepływowa).
  2. Izolację różnych populacji komórek z krwi, narządów i tkanek.
  3. Stymulację izolowanych linii komórkowych i pomiar cytokin.
  4. Przygotowanie próbek do HPLC-MS/MS (immunomodulacja przez metabolity tryptofanu).
  5. Zastosowanie modeli zwierzęcych w badaniach immunologicznych na przykładzie modeli mysich.

Podczas stażu miałam okazję zapoznać się z pracownikami, doktorantami i studentami Uniwersytetu oraz z wyposażeniem znajdującym się w jednostce.

Fot. 4-5. Laboratorium Instytutu Immunologii

W takcie stażu prócz wykonywania zaplanowanych zadań także zapoznałam się z kulturą regionu.

Fot. 6. Rzeka Ryck w Greifswaldzie

Fot. 7. Rynek w Greifswaldzie

Fot. 8. Zabytkowy wiatrak typu holenderskiego w Greifswaldzie

Fot. 9. Ruiny klasztoru Eldena w Greifswaldzie

Udział w stażu w tak wysokiej klasy jednostce naukowej o randze międzynarodowej poszerzył moją wiedzę i kompetencje oraz umożliwił zdobycie nowych umiejętności badawczych z zakresu immunologii, co zwiększyło mój potencjał naukowy. Ponadto pozwolił na poznanianie wielu wspaniałych ludzi.