mgr Dorota Gajowniczek- Ałasa uczestniczką szkolenia w Uniwersytecie Medycznym w Graz (Austria)

Mgr Dorota Gajowniczek-Ałasa
Rok II Szkoła Doktorska Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
Szkolenie w Austrii, Uniwersytet medyczny w Graz.

Szkolenia, które mieliśmy przyjemność odbywać prowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Medycznego w Grazu, wydział Chemii Medycznej. Poza sesja wykładową, pracowaliśmy w naprawdę nowych laboratoriach (Uniwersytet przeprowadził się bardzo niedawno ze starej siedziby) przygotowywaliśmy tam próbki, zawierających nanocząsteczki, do trawienia (będziemy realizowali to w kolejnych krokach współpracy). Mieliśmy też okazję zapoznać się z termograwimetrią, różnicową kalorymetrią skaningową sprzężoną ze spektroskopią w podczerwieni z transformacją Fouriera (TG/DSC-FTIR) oraz wybranymi metodami chromatografii preparatywnej (chromatografia cieczowa). Najciekawsza jednak dla nas tematyka dotyczyła oceny właściwości gaszących reaktywnych form tlenu przez wybrane nanocząsteczki i związki naturalne (polifenole i związki terpenowe). Ale żeby zgłębić tak obszerny temat musielibyśmy zostać jeszcze miesiąc w Austrii – a tamtejsza pogoda na prawdę do tego nie zachęcała J Jeśli wybieracie się do Austrii w Maju, dobrze jest zaopatrzyć się w płaszcz przeciwdeszczowy i parasol. Przez tydzień naszego pobytu deszcz padał tylko z małymi przerwami. Nie udało mi się zrobić nawet jednego słonecznego zdjęcia. Mimo napiętego grafiku znaleźliśmy czas na zwiedzanie, a Graz i okolice są na prawdę tego warte.

Cały wyjazd oceniam wspaniale, nie tylko z oczywistych powodów jak podniesienie kwalifikacji. Nabrałam dystansu do życia uczelnianego i będę drogę do doktoratu traktować bardziej jak przygodę a nie obowiązek.