Informujemy, że projekt „Lubelska Unia Cyfrowa – Wykorzystanie rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji w medycynie – projekt badawczy” uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki! Jest to wspólne przedsięwzięcie trzech uczelni wyższych wchodzących w skład Lubelskiej Unii Cyfrowej: Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (Lider), Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wniosek zakłada opracowanie algorytmów na potrzeby uniwersalnego systemu telemedycznego oraz cyfrowych narzędzi do prowadzenia badań przesiewowych. Algorytmy te mają uwzględniać wielowymiarowość danych, zapewniać spójny i bezpieczny sposób przesyłania danych, przeprowadzać normalizację danych, wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI) do klasyfikacji, monitorowania i progresji zwyrodnienia barwnikowego siatkówki (ang. retinitis pigmentosa – RP).

Założenia Lubelskiej Unii Cyfrowej skupiają się na transformacji cyfrowej regionu w służbie społeczeństwu i pacjentom. Zaplanowane badania dadzą konkretne i mierzalne wyniki uczestnikom i zespołom badawczym. Na ich podstawie będzie można kontynuować leczenie pacjentów, przewidzieć progresję chorób, zaprojektować matrycę do dalszych badań oraz stworzyć solidne podstawy badawcze do wyciągnięcia konkretnych wniosków naukowych. Utworzone w ramach projektu narzędzia informatyczne i rozwiązania cyfrowe z powodzeniem mogą zostać zaimplementowane do szerszego wykorzystania na skalę kraju również przez inne podmioty.

Wyniki projektu przyczynią się do zapewnienia pacjentom szybkiej, wysokospecjalistycznej, spersonalizowanej i ukierunkowanej diagnostyki, a w efekcie szybszego wdrożenia leczenia u konkretnego pacjenta. Jednocześnie, projekt pozwoli zgromadzić nowe informacje o chorobach.

Zaplanowane w projekcie działania są wspólnym przedsięwzięciem i wspólnie będą realizowane przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnikę Lubelską oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Każda z uczelni będzie odpowiadać za realizację właściwego jej merytorycznego zakresu działań i poddziałań. Zespół badawczy z Katedry Biochemii i Toksykologii kierowany przez prof. dr hab. Katarzynę Ognik będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie badań genetycznych.

Kierownik projektu po stronie UPL: prof. dr hab. Katarzyna Ognik
Całkowita wartość projektu: 25 621 042,00 zł
Kwota dofinansowania dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie: 4 780 200,00 PL

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wszystkie osoby zainteresowane wnioskowaniem o dofinansowanie w ramach trwających naborów w konkursach krajowych prosimy o kontakt z pracownikami Działu Nauki.

Dział Nauki
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie