Love Data Week (12-16.02.2024)

Love Data Week – to coroczne międzynarodowe wydarzenie zapoczątkowane w 2016 r. w USA. Inicjatywa ma na celu podkreślenie znaczenia danych badawczych oraz promowanie świadomości związanej z zarządzania danymi, ich udostępnianiem, przechowywaniem i ponownym wykorzystywaniem. Wydarzenie jest organizowane w tygodniu, w którym przypadają Walentynki, stąd jego nazwa.

Hasłem przewodnim tegorocznego tygodnia jest „My kind of data”.

Dowiedz się więcej o wydarzeniu:

W trakcie trwania Love Data Week wiele organizacji podejmuje różne inicjatywy popularyzujące wydarzenie. Narodowe Centrum Nauki zaprasza do udziału w webinarium pt. Polskie infrastruktury i usługi w obszarze zarządzania danymi badawczymi.

W ramach Love Data Week Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zaprasza pracowników, doktorantów oraz studentów do włączenia się w obchody tego święta poprzez udział w organizowanych konsultacjach i uczestnictwo w webinariach.

Przygotowaliśmy konsultacje w zakresie:

1. deponowania danych badawczych oraz pełnych tekstów publikacji w repozytoriach danych badawczych oraz w Repozytorium Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pomożemy w procesie deponowania prac w naszym repozytorium instytucjonalnym lub innych repozytoriach danych badawczych (RePOD, Zenodo) zapewniając maksymalną widoczność. (Biblioteka Główna, IV piętro, pokój 411 w godz. 10.00-14.00 każdego dnia trwania tygodnia Love Data Week). Dowiedzą się Państwo, jak i gdzie zdeponować swoje dane badawcze, aby były widoczne dla innych naukowców.
  2. tworzenia Planów Zarządzania Danymi (DMP): Doradzimy, jak przygotować DMP spełniający wymogi NCNu. (Biblioteka Główna, I piętro, pokój 115 w godz. 10.00-14.00 każdego dnia trwania tygodnia Love Data Week)
  3. wymogów Grantodawców odnośnie Otwartych Danych Badawczych: Omówimy aktualne wymogi grantodawców w zakresie otwartych danych badawczych. (Biblioteka Główna, I piętro, pokój 115 każdego dnia trwania tygodnia Love Data Week)

Ponadto zapraszamy do odsłuchania webinarium:

„Plan zarządzania danymi a wymogi grantodawców”

Szkolenie odbyło się w dniu 25.10.2023 r. w ramach International Open Access Week. Jego tematyka wpisuje się niewątpliwie również w świętowanie Love Data Week.

Plan szkolenia:

• Dane badawcze w kontekście otwartej nauki
  • Zasady i potrzeby zarządzania oraz otwierania danych badawczych
  • Informacje na temat polityki Narodowego Centrum Nauki odnośnie udostępniania danych badawczych
  • Plan zarządzania danymi – podstawowe informacje
  • Struktura planu zarządzania danymi
  • Pytania i odpowiedzi

Posłuchaj

Co jeszcze?

Osoby zainteresowane tematyką danych badawczych zachęcamy do uczestnictwa w kursach z zarządzania danymi badawczymi uruchomionych przez Platformę Otwartej Nauki ICM UW na platformie NAVOICA. Kursy zostały przygotowane na zlecenie Narodowego Centrum Nauki w ramach uczestnictwa Polski w European Open Science Cloud. Uczestnictwo w kursach jest bezpłatne i kończy się otrzymaniem zaświadczenia.

Kurs dla data stewardów – poziom podstawowy

Kurs dla data stewardów – poziom średnio zaawansowany

Kurs dla naukowców – poziom podstawowy

Kurs dla naukowców – poziom średnio zaawansowany