W dniach 14-25.11.2022 r. odbyliśmy staż w Uniwersytecie Medycznym w Kownie (LSMU, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas).

Uniwersytet Medyczny w Kownie to największa uczelnia wyższa nauk biomedycznych na Litwie, z powodzeniem łącząca studia, badania i praktykę kliniczną. LSMU składa się z dwóch głównych akademii: Akademii Medycznej  i Akademii Weterynaryjnej.

Zakres wykładów gównie skupiał się na zagadnieniach weterynaryjnych oraz zootechnicznych. Ćwiczenia laboratoryjne wkraczały w obszar mikrobiologii,  biologii molekularnej oraz cytogenetyki. Każdy z modułów był prowadzony przez wyspecjalizowaną kadrę pedagogiczną doskonale posługującą się językiem angielskim. Doskonale wyposażone pracownie laboratoryjne umożliwiły mi poznanie nowych rodzajów aparatów analitycznych, a co za tym idzie, pozwoliły na wprowadzenie nowych metod na rodzimej uczelni.

Modele zwierzęce posłużyły do przeprowadzenia analiz:

• mikrobiologicznych,
  • farmakologicznych,
  • badań z zakresu fizjologii, toksykologii, anatomii, surowców żywieniowych zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego.

Udział w projekcie Erasmus+ przyniósł nam wiele długofalowych korzyści m.in. profesjonalizację kadry odpowiadającej za współpracę z instytucjami zagranicznymi, podniesienie kompetencji językowych, interpersonalnych oraz kwalifikacji zawodowych. Wzbogacenie warsztatu pracy o nowe metody laboratoryjne, wdrożenie poznanych dobrych praktyk oraz innowacji, co wpłynęło na uzyskanie przeze mnie kompetencji kluczowych i pogłębienie poczucia tożsamości europejskiej.