31 lipca br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Fajsławicach odbyła się konferencja zielarska w ramach Programu Operacyjnego „Naturalnie – Dobre bo Nasze”, w którym uczestniczyli pracownicy Katedry Warzywnictwa i Zielarstwa. Spotkanie odbyło się w ramach umowy o współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego z Gminą Fajsławice, z udziałem przedstawicieli lokalnych władz.

Wykład inauguracyjny „Naturalnie o ziołach” wygłosiła prof. dr hab. Renata Nurzyńska-Wierdak, przedstawiając źródła pochodzenia oraz sposoby pozyskiwania surowców zielarskich w Polsce, krótką charakterystykę polskiego i europejskiego rynku ziół i najbliższe perspektywy tej produkcji. Następnie dr hab. Agnieszka Najda, prof. uczelni zaprezentowała temat „Fitoprodukty – tradycja a badania naukowe”, omawiając tradycyjną i nowoczesną (racjonalną) fitoterapię, możliwości zastosowania różnych produktów pochodzenia roślinnego w profilaktyce i leczeniu, aktualne kierunki badań fitochemicznych oraz różnice pomiędzy wymienionymi sposobami stosowania fitoproduktów.

Prelegentami spoza Uczelni byli: Krzysztof Wojciechowski – przyrodnik, regionalista i ornitolog z wykładem o kocimiętce na terenie Lubelszczyzny oraz Bogdan Domański – przedstawiciel firmy zielarskiej  „Optymalizacja lokalnych zasobów zielarskich – urządzanie, organizowanie i zarządzanie gospodarstwem zielarskim w aspekcie produkcyjnym. Naturalne ziołowe ekstrakty przeciwwirusowe”.

fot. prof. R. Nurzyńska-Wierdak