„Koncert Jesienny” Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który odbył się 30.11.2022 r., był okazją nie tylko do podziwiania pięknego występu, ale również do podsumowania prawie 30-letniej pracy na stanowisku Kierownika Zespołu Zbigniewa Romanowicza.

Swój jubileusz obchodzili również: Krzysztof Kramek (55-lecie pracy) oraz Jadwiga Gąska (30-lecie pracy). Tradycyjnie, dla niektórych tancerzy i tancerek był to też czas pożegnania z Zespołem.

Na widowni zasiedli m.in. Rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk oraz Prorektor ds. studenckich i dydaktyki dr hab. Urszula Kosior-Korzecka prof. Uczelni,  oraz wszyscy rektorzy wcześniejszych kadencji, z którymi współpracował w swojej historii Z. Romanowicz: prof. dr hab. Józef Nurzyński, prof. dr hab. Zdzisław Targoński i prof. dr hab. Marian Wesołowski oraz prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk. Obecni byli  przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także lubelskich zespołów folklorystycznych i członkowie Prezydium PS CIOFF  (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej)  na czele z Prezydentem PS CIOFF Janem Łosakiewiczem.

Na scenie zaprezentowały się trzy grupy taneczne w dwuczęściowym programie, w którym znalazły się m.in. wiązanka tańców lubelskich, tańce podlaskie, kurpiowskie, Krakowiaków Wschodnich, rzeszowskie, a także mazur ułański z okresu Księstwa Warszawskiego. Tańce opoczyńskie wykonała grupa oldboyów.

Zbigniew Romanowicz od 1993 roku, kiedy został zatrudniony na stanowisku Kierownika ZPiT AR,  zorganizował 75 wyjazdów zagranicznych Zespołu, w większości na prestiżowe festiwale, od Argentyny i Brazylii po Kalifornię i Hawaje. Właśnie pod jego kierownictwem “Jawor” zdobył, jako jedyny studencki, amatorski zespół folklorystyczny, wszystkie zamieszkałe kontynenty jak i najodleglejsze wyspy na Pacyfiku.

Należy podkreślić, że Zespół w 2000 roku otrzymał jako pierwszy spośród amatorskich Zespołów Pieśni i Tańca o programie artystycznie opracowanym, Medal  im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Kultury Ludowej”, a w roku 2003 został mianowany Ambasadorem Województwa Lubelskiego. W tym okresie „Jawor” wykonał ponad 2300 koncertów, prezentując polską kulturę ludową i narodową na najwyższym poziomie. Zwraca uwagę fakt, że wiele z tych występów było organizowanych charytatywnie dla Domów Pomocy Społecznej, szkół, przedszkoli. Właśnie to stało się podstawą do wręczenia Z. Romanowiczowi odznaczenia przez księdza prałata Tadeusza Pajurka od Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym “Misericordia”.

DRiP przy współpracy: J. Horbowski-Zaranek
Zdjęcia: Alicja Jaroszewska