20 maja 2023 roku, na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, odbyła się  Gala z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia Chóru Akademickiego. Wydarzenie objęli honorowym patronatem: JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk oraz Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk.

Uroczystość otworzyli Rektor UP prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk oraz Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki dr hab. Urszula Kosior – Korzecka prof. uczelni. Swoją obecnością zaszczycili Jubilatów, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Przedstawicielka Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin dr Krzysztofa Żuka – Anna Augustyniak oraz dyrygenci lubelskich chórów akademickich, rodziny, przyjaciele oraz absolwenci Chóru ze wszystkich roczników.

Podczas koncertu Chór w towarzystwie zespołów instrumentalnych wykonał Suitę metaforyczną. Sublimacje Bogdana Dowlasza. Kompozytor był obecny przy prawykonaniu swego dzieła Jana Szopińskiego Missa brewis oraz Freddi’ego Mercury’ego Somebody to Love i Bohemian Rhapsody pod dyrekcją Zofii Bernatowicz i Kateryny Kaliniak.

Chór, za zasługi w krzewieniu wysokiej kultury otrzymał liczne listy gratulacyjne, w tym od Wojewody Lubelskiego oraz Medal Prezydenta Miasta Lublin. Za wyjątkowy mecenat nad działaniami Chóru UP Prezes Lubelskiego Okręgu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr prof. dr hab. Monika Mielko-Remiszewska nagrodziła honorowymi złotymi odznakami Jego Magnificencję Rektora UP prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyka oraz Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki dr hab. Urszulę Kosior – Korzecką prof. Uczelni.

Złote odznaki z wieńcem laurowym PZChiO otrzymali: Prof. Zofia Bernatowicz, Joanna Guzowska, Józef Telega, Emilia Telega, Katarzyna Kowanek, prof. dr hab. Jan Matras. Złote odznaki:  Kateryna Kaliniak, Karolina Ostrowska, Krzysztof Hałas, Sylwia Brun, Tomasz Kaliniak. Srebrne odznaki otrzymali: Aleksandra Zasowska, Kinga Jeziorska, Klaudia Kuciara, Yelizavieta Osiik, Patryk Brzycki, Szymon Łopusiak, Agnieszka Szpil, Wojciech Ospałek, Ewa Stec, Eliza Wesołowska, Klementyna Kasprzykowska i Gabriela Denis. Brązowe odznaczenia otrzymali: Bartłomiej Stanek, Katarzyna Galica, Marzena Gołembiewska, Julia Marszałek oraz Marek Szewc.

Jubileusz 70-lecia Chóru wsparli: Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin, Fabryka Cukierków Pszczółka” sp. z.o.o oraz Nazaruk Service.

Zdjęcia: Maciej Niedziółka /DRiP
lublin.tvp.pl, "Panorama Lubelska" z dn. 20.05.2023 r.