Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

29 września 2023 r. odbyła się uroczysta Inauguracja 68. Roku Akademickiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Centralnym punktem wydarzenia była immatrykulacja studentów
i doktorantów. Była to również okazja do świętowania jubileuszu setnych urodzin prof. dr hab. Mariana Kossowskiego oraz wręczenia odznaczeń państwowych i innych wyróżnień.

Inauguracja roku akademickiego
Uroczystość przemówieniem otworzył Rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk, który rozpoczął od powitania gości Obecni byli między innymi: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, doradca Prezydenta RP prof. dr hab. Dariusz Dudek, oraz Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, a także dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

JM Rektor podsumował najważniejsze dokonania całej społeczności akademickiej w minionym roku oraz odniósł się do bieżącej sytuacji Uniwersytetu, a także całego systemu kształcenia, w którym najważniejsza jest jakość i odpowiadanie na bieżące potrzeby społeczeństwa. “W najbliższym czasie szereg zawodów zostanie wzbogacone o wykorzystanie sztucznej inteligencji, a według przewidywań ekspertów, niektóre z nich mogą zostać przez nią zastąpione. Raport Future of Work podaje, że liczba osób na stanowiskach kierowniczych związanych z AI wzrosła 3-krotnie w ostatnich pięciu latach. Mając na uwadze rozwój takich zawodów, stawiamy na podnoszenie umiejętności matematyczno-technicznych, pozwalających wykorzystać technologie sztucznej inteligencji w procesach technologicznych i gospodarczych. Czynimy to nie tylko poprzez modyfikację programów studiów i treści nauczania, ale także tworząc nowe kierunki studiów takie jak: informatyka przemysłowa czy bioinformatyka w biogospodarce.

Następnym punktem inauguracji był jubileusz 100-lecia urodzin prof. dr. hab. Mariana Kossowskiego. Laudację wygłosiła Dziekan Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu dr hab. Katarzyna Dzida, prof. uczelni. Profesor związany jest z Uniwersytetem od początku jego powstania, a Lubelszczyzna zawdzięcza mu m.in. zainicjowanie upraw papryki słodkiej i selera naciowego.

Gratulacje na ręce Dostojnego Jubilata złożyli Rektor UP w Lublinie, Minister Edukacji i Nauki, Doradca Prezydenta RP oraz byli współpracownicy.

inauguracja roku akademickiegoW imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Wojewoda Lubelski uhonorował Medalami za Długoletnią Służbę pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie:

inauguracja roku akademickiegoZłote Medale:
– dr hab. Marek Bieńko, prof. uczelni

– dr Monika Roczeń-Karczmarz
– mgr Agnieszka Wasilak
– mgr inż. Weronika Woch

Następnie odbyły się uroczyste immatrykulacje i ślubowania studentów oraz doktorantów.
Immatrykulacja studentów przeprowadzona została przez Rektora prof. dr. hab. Krzysztofa Kowalczyka i Prorektor ds. Studenckich oraz Dydaktyki dr hab. Urszulę Kosior-Korzecką, prof. uczelni. Natomiast immatrykulację doktorantów przeprowadzili Rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk oraz dyrektor szkoły doktorskiej prof. dr hab. Katarzyna Ognik.

inauguracja roku akademickiegoProf dr hab. Marzena Zofia Bernatowicz uhonorowana została Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył Wojewoda Lubelski Lech Sprawka.

Rektor prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk otrzymał medal Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej: Złoty Krzyż Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

inauguracja roku akademickiegoDo przyszłych studentów zwróciły się przedstawicielki studentów oraz RUSS – Kamila StokłosińskaWeronika Huszcz.
Natomiast do nowo ślubowanych doktorantów UP w Lublinie zwróciła się ich reprezentantka – mgr inż. Karolina Różaniecka.

inauguracja roku akademickiegoWykład inaugurujący pt. „Alternatywne Napędy Pojazdów” wygłosił dr hab. inż., Grzegorz Zając, prof. uczelni. Poruszył w nim kwestie związane z alternatywnymi napędami silnikowymi w rolnictwie.

Z trzykrotnym uderzeniem berłem i łacińską sentencją: “Quod felix, faustum, fortunatunque sit!” Jego Magnificencja uznał rok akademicki 2023/2024 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie za otwarty.

Wydarzenie w całości przełożyła na język migowy Magdalena Gach.

Zdjęcia: Alicja Jaroszewska /DRiP

Informacje w mediach:

gov.pl z dn. 29.09.2023 r.
radio.lublin.pl z dn. 29.09.2023 r.
kurierlubelski.pl z dn. 30.09.2023 r.
dziennikwschodni.pl z dn. 30.09.2023 r.