29 września 2022 r. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki 2022/2023 – 67. rok akademicki w swojej historii. W immatrykulacji, będącej centralnym punktem, ślubowanie złożyli przedstawiciele studentów poszczególnych Wydziałów Uniwersytetu, a także doktoranci. Wykład inauguracyjny wygłosił Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek.

Uroczystość rozpoczęło powitanie przez JM Rektora zebranych gości, wśród których znaleźli się przedstawicie władz państwowych i samorządowych, rektorzy lubelskich uczelni, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, instytucji naukowych i firm współpracujących.

Odznaczenia państwowe wręczył Minister Edukacji i Nauki.

Złotem Krzyżem Zasługi wyróżniony został prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk.

Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: dr hab. Piotr Czyżowski, prof. Uczelni, dr inż. Marek Domin, prof. dr hab. Bożena Nowakiewicz-Dębek.

Srebrny medal za zasługi dla obronności kraju otrzymała Agnieszka Szymańska-Mordel.

Ponadto pracownicy zostali wyróżnieni złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za długoletnią służbę.

Medale Złote:

14. dr Karol Rycerz
15. mgr inż. Łukasz Wojciech Wójcik
16. mgr Urszula Joanna Wójcik

Przystępując do Immatrykulacji nowych studentów, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prof. Uczelni zaprosiła przedstawicieli studentów I roku na scenę. Złożyli oni ślubowanie, a następnie zostali przez JM Rektora przyjęci w poczet studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Również nowi doktoranci złożyli stosowne ślubowanie i zostali przyjęci do grona akademickiego.

Pierwszy wykład inauguracyjny w nowym roku akademickim pod tytułem: „Polska a niepraworządne działania niektórych organów Unii Europejskiej” wygłosił Minister Nauki i Edukacji, prof. Przemysław Czarnek. Minister wręczył również na ręce Rektora prof. dr hab. Krzysztofa Kowalczyka symboliczny czek na kwotę 3 037 338, 46 zł, będący zwiększeniem wysokości subwencji, a także zawierający granty przyznane w ramach różnych programów.

Do swoich młodszych kolegów zwrócił się w krótkim przemówieniu przedstawiciel studentów z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, Artur Niedzielski.

List gratulacyjny od Premiera, Mateusza Morawieckiego przedstawił Wojewoda Lubelski, Lech Sprawka.

Z licznymi listami gratulacyjnymi zapoznał zebranych Prorektor ds. Nauki i Współpracy z zagranicą, dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. Uczelni.

JM Rektor zaprosił gości na dalszą część uroczystości inauguracyjnych na terenach uniwersyteckich w dzielnicy Felin, gdzie odbędzie się otwarcie Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii.

Zamykając uroczystość, JM Rektor, jak każe tradycja, trzykrotnie uderzył berłem rektorskim w stół, wypowiadając jednocześnie słowa: Quod Felix, Faustum Fortunatumque sit! (łac. niech ten rok będzie ku dobru szczęściu i pomyślności).

Inaugurację uświetniał swoim śpiewem Chór Akademicki.

zdjęcia: Alicja Jaroszewska/DRiP
TVP 3 LUBLIN, rozmowa z JM Rektorem prof. dr hab. Krzysztofem Kowalczykiem
Zobacz
TVP3 LUBLIN, "Panorama Lubelska", 29.09.2022 r.
Zobacz
TVP3 LUBLIN, "Panorama Lubelska", 29.09.2022 r. (czas od 0:19)
Zobacz
radiolublin.pl z dn. 29.09.2022 r.
gov.pl z dn. 29.09.2022 r
Zobacz
lublin.uw.gov.pl z dn. 29.09.2022 r.
Zobacz
radio.lublin.pl z dn. 29.09.2022 r. Otwarcie Stacji Badawczej i Ośrodka Dydaktyczno-Szkoleniowego Jeździectwa i Hipoterapii