15 sierpnia 2022 r. odbyła się pierwsza edycja „Jarmarku Królewskiego – święto miodu i ziół” w Lubyczy Królewskiej. Wydarzenie zostało objęte patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na zaproszenie Burmistrza Miasta Lubycza Królewska – Marka Łuszczyńskiego.

Celem inicjatywy było:

• upowszechnianie zasad dobrej praktyki rolniczej w uprawie ziół ekologicznych i roślin miododajnych;
  • popularyzacja roztoczańskiej tradycji i wiedzy zielarskiej poprzez poznanie rodzimych gatunków ziół i ich właściwości zdrowotnych;
  • możliwość wykorzystania ziół w medycynie, kosmetyce i w kuchni jak również poznanie ich szkodliwych właściwości;

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie reprezentowała dr hab. Teresa Wyłupek, adiunkt Wydziału Agrobioinżynierii z Katedry Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu wraz z absolwentami Uczelni, obecnie pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w  Lublinie.

W trakcie trwania Jarmarku zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące rozpoznawania roślin miododajnych, ziół dziko rosnących, ogrodowych i uprawnych, a także konkursy i zagadki z nagrodami dla uczestników.

Podczas Wydarzenia przedstawiono ofertę edukacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz możliwości zdobycia perspektywicznego wykształcenia po ukończeniu studiów. Goście odwiedzający stoisko uczestniczyli w warsztatach i korzystali z materiałów edukacyjno-promocyjnych Uczelni.

Relacja w Panoramie Lubelskiej TVP3 Lublin