Czy wiesz, że wodę w której są chruściki można pić? Te i inne ciekawostki ze świata insektów wodnych odnajdziemy w najnowszym programie z cyklu – Login: NAUKA.

Dr hab. Edyta Buczyńska, prof. uczelni  z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt wraz z małżonkiem dr hab. Pawłem Buczyńskim, prof. uczelni (UMCS) od lat prowadzą badania owadów wodnych. W kręgu zainteresowań naukowych prof. Buczyńskiej są chruściki – owady wrażliwe na czystość wody – znakomite biondykatory. Ich łacińska nazwa brzmi Trichoptera (włoskoskrzydłe), co odróżnia je od krewniaków motyli – Lepiodoptera (łuskoskrzydłe). Prof. Buczyński bada świat ważek – naszych sprzymierzeńców w walce z komarami.

Ciekawostka: 11 grudnia obchodzimy Dzień Chruścika

dr. hab. Edyta Buczyńska, prof. uczelni - krótkie blond włosy, czarny żakiet, koszulka z niebieskim motylem, w tle pracownia biologiczna

zdjęcie: TVP3 LUBLIN
lublin.tvp.pl, Program Login: Nauka, z dn. 23.01.2024 r. (czas od 00:42)