PISMO INFORMACYJNE
o dofinansowaniu do wypoczynku byłych pracowników (emerytów/rencistów) Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Dział Kadr i Płac, Zespół Spraw Socjalnych informuje, że byli pracownicy (emeryci/renciści) Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie mogą otrzymać dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS.

Podstawą do przyznania świadczeń ze środków FS, zgodnie z regulaminem ZFŚS UP w Lublinie, jest średniomiesięczny przychód przypadający na osobę w rodzinie emeryta/rencisty z roku podatkowego poprzedzającego rok przyznania świadczenia, wynikający z uzyskanych w rodzinie przychodów wykazanych w rocznych zeznaniach podatkowych PIT za 2022 r.

• PIT-40A – przychód;
  • PIT-37 – przychód minus składki społeczne;
  • PIT-36 – dochód minus składki społeczne.

Przy składaniu wniosku, każdy były pracownik (emeryt/rencista) z przychodem poniżej 5 501 zł na jednego członka rodziny, zobowiązany jest przedstawić do wglądu PIT-40A, PIT-37, PIT-36 lub inną roczną deklarację podatkową. Ważne: Były pracownik (emeryt/rencista), którego wyliczony średniomiesięczny przychód na jednego członka rodziny wyniesie powyżej 5 501 zł, we wniosku wpisuje wyliczoną kwotę przychodu. Wnioski z wpisanym przychodem „powyżej 5 501 zł” zostaną rozpatrzone negatywnie.

Wypełniony wniosek (wniosek do pobrania) należy złożyć w terminie od 4 do 22 września 2023 r. w Zespole Spraw Socjalnych (pokój 155; budynek Rektoratu; ul. Akademicka 13, 20-950 Lublin).

Wysokość dofinansowania do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie wynosi:

Średniomiesięczny przychód na jednego członka rodziny Wysokość świadczenia
do 2 500 zł 3 000 zł
od 2 501 zł – do 3 500 zł 2 600 zł
od 3 501 zł – do 4 500 zł 2 200 zł
od 4 501 zł – do 5 500 zł 1 800 zł
powyżej 5 501 zł 1 400 zł

Były pracownik (emeryt/rencista) może uzyskać dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie dla dzieci w wieku od 3 do 18 lat, a jeżeli kształcą się w szkole – do ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do 25 lat oraz niepozostających w stosunku pracy dzieci powyżej 18 roku życia, których niepełnosprawność potwierdzona została orzeczeniem właściwego organu.

Jeżeli były pracownik (emeryt/rencista) nie korzysta z dofinansowania do wypoczynku dla dzieci organizowanego we własnym zakresie, może uzyskać dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży w formie zorganizowanej (zimowiska, kolonie, obozy). Do wniosku należy dostarczyć fakturę lub rachunek wystawiony na nazwisko byłego pracownika (emeryta/rencistę), określający koszt wypoczynku, imię i nazwisko dziecka korzystającego z wypoczynku, okres pobytu, miejscowość wypoczynku oraz numer zgłoszenia wypoczynku do kuratorium (dokonanego przez organizatora wypoczynku).

Wysokość dofinansowania do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie oraz w formie zorganizowanej dla dzieci i młodzieży wynosi:

Średniomiesięczny przychód na jednego członka rodziny Wysokość świadczenia
do 2 500 zł 600 zł
od 2 501 zł – do 3 500 zł 500 zł
od 3 501 zł – do 4 500 zł 400 zł
od 4 501 zł – do 5 500 zł 300 zł
powyżej 5 501 zł 200 zł

Kwota dofinansowania do wypoczynku w formie zorganizowanej nie podlega opodatkowaniu dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Świadczenie wypłacone będzie od 9 października br. na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.

Dla osób, które nie posiadają rachunków bankowych, wypłata świadczenia będzie możliwa w każdym oddziale  Banku Pekao S.A. po okazaniu dowodu osobistego, od 9 października do 10 listopada 2023 r.

Wszelkich informacji udziela Zespół Spraw Socjalnych pod nr tel. 81 445-69-11.