25 maja 2023 r. w ramach XI Konferencji Symulacji Medycznej i Edukacji MEDIQ, organizowanej przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, zostały zorganizowane zawody ogólnopolskie SIM Challenge dla studentów. W zawodach o zasięgu ogólnopolskim udział wzięły 3-osobowe drużyny, reprezentujące studentów studiów wyższych z  kierunku ratownictwo medyczne, lekarski, pielęgniarstwo, farmacja, analityka medyczna, stomatologia i dietetyka.

Uniwersytet Przyrodniczy reprezentowały studentki pierwszego roku dietetyki 2 stopnia: Gabriela Gutowska, Paulina SamociukJulia Wiśniewska, a drużynę przygotowywała dr Justyna Libera.

Konkurs realizowany był w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Zadania zawodowe w kategorii „dietetyka” obejmowały udzielenie porady dietetycznej trzem różnych pacjentkom (aktorkom odgrywającym poszczególne scenariusze), w warunkach symulacji medycznej, tj. w gabinecie dietetycznym lub sali szpitalnej. Poczynaniom każdego z zespołów uważnie przyglądały się komisje oceniające, podglądając drużyny zza lustra weneckiego.

Pierwsza pacjentka miała celiakię i była zwolenniczką nieracjonalnych diet, a chciała schudnąć. Druga to kobieta w ciąży z cukrzycą i mnóstwem pytań do dietetyka. Trzecią pacjentką byłą seniorka leczona w szpitalu z powodu nowotworu, u której należało rozpoznać ryzyko niedożywienia i zaproponować postępowanie dietetyczne.

Zadania były trudne, gdyż wymagały nie tylko fachowej wiedzy, ale też umiejętności miękkich i doświadczenia w pracy w gabinecie dietetycznym. Z kolei ze względu na ograniczony czas, do 20 minut na wykonanie każdego zadania, należało pracować zespołowo i to również oceniały komisje.

Studentki dietetyki reprezentujące Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie poradziły sobie bardzo dobrze, a łączna punktacja otrzymana od komisji za wykonanie każdego z zadań, zagwarantowała im miejsce na podium. Pierwsze miejsce wywalczyły studentki dietetyki reprezentujące Uniwersytet Medyczny w Lublinie, drugie miejsce — reprezentacja Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a trzecie – drużyna dietetyczna z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Gratulujemy sukcesu całej drużynie!

Tekst i zdjęcia: dr inż. Justyna Libera
Zakład Inżynierii i Technologii Zbóż / Poradnia dietetyczna