Uczniowie lubelskiego liceum na zajęciach z biologii sądowej

 

25.11.2016 na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyły się zajęcia dla licealistów pt. ”Miejsce zdarzenia – od śladu do identyfikacji sprawcy”.

 

Zajęcia miały charakter audytoryjno-warsztatowy, a rozpoczęły się w budynku Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W trakcie spotkania poprowadzonego przez mgr Michała Schulza i mgr Aleksandrę Łoś, uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie im. Hugona Kołłątaja zapoznali się z teorią na temat techniki kryminalistycznej i z zainscenizowanego miejsca zdarzenia pobrali materiał dowodowy, który następnie analizowali w laboratorium Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej. Teorię budowy DNA  oraz przebieg badania wyjaśniła licealistom mgr inż. Małgorzata Dylewska, a reakcję PCR i elektroforezę omówił i pokazał mgr inż. Marek Kowalczyk.

 

Zajęcia zostały zorganizowane przez mgr Aleksandrę Łoś, mgr Michała Schulza oraz dr hab. Anetę Strachecką i odbyły się w ramach akcji „Uczeń z indeksem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie”, której patronem jest Dziekan Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki prof. dr hab. Joanna Barłowska. Akcja ma na celu propagowanie szeroko pojętej wiedzy biologicznej oraz zachęcanie młodzieży do rozwoju naukowego w kierunku nauk przyrodniczych i ścisłych.  

 

 

[ obejrzyj zdjęcia w portalu Facebook ]

 

 

 

tekst:  M. Schulz