Prof. Zygmunt Litwińczuk doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

 

14 listopada 2016 r. w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Zygmuntowi Litwińczukowi w uznaniu całokształtu jego zasług dla rozwoju nauki.

 

 

(fot. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, T. Lewandowski)

 

 

Prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, jest cenionym w Polsce i za granicą specjalistą z zakresu hodowli bydła. Swoje zainteresowanie naukowe poświęcił zagadnieniom z zakresu hodowli i użytkowania bydła, hodowli zwierząt oraz oceny surowców zwierzęcych. Za zaangażowanie w problematykę restytucji i ochrony zasobów genetycznych rodzimej rasy bydła białogrzbietów został wyróżniony w 2007 r. prestiżowym Medalem im. Prof. Tadeusza Vetulaniego. W 2008 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Podlaskiej w Siedlcach, a w 2013 Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

W serwisie "Głos Uczelni" UP we Wrocławiu został z tej okazji opublikowany obszerny wywiad z profesorem Zygmuntem Litwińczukiem o "związkach człowieka ze zwierzętami, ochronie genetycznej bydła, o tym, dlaczego wybrał zootechnikę i czy zrobiłby to jeszcze raz".

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa była częścią obchodów jubileuszowych 65-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

 

 

 [ galeria zdjęć z wydarzenia na stronach UP we Wrocławiu ]

 

 

 

[BPU]