XIII Lubelski Festiwal Nauki i Lubelski Piknik Naukowy

1238 projektów czeka na  pasjonatów nauki w każdym wieku podczas XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki (LFN), który oficjalnie rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 17 września 2016 r. o godz. 18:00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

O zainteresowaniu, jakie towarzyszy tegorocznej edycji tego najważniejszego wydarzenia popularyzującego naukę w naszym województwie, świadczy aż 35 192 dokonanych rezerwacji miejsc na projekty festiwalowe.  Należy dodać, że na 218 projektów rezerwacja nie jest wymagana.

Konferencja prasowa w dn. 14.09.2016 przedstawiająca program LFN

LFN jest organizowany na podstawie porozumienia podpisanego przez pięć akademickich Uczelni Lublina – Porozumienie Rektorów z dnia 21 maja 2004 roku o powołaniu Lubelskiego Festiwalu Nauki jako cyklicznej imprezy popularyzującej naukę. Organizatorem  głównym tegorocznej edycji jest  Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Festiwal współorganizuje 41 instytucji w tym wszystkie akademickie uczelnie Lublina. Pod hasłem przewodnim  „Nauka źródłem inspiracji” przygotowano pokazy, prezentacje, wystawy, warsztaty, koncerty i wykłady dla wszystkich grup wiekowych.

W niedzielę 18 września br. na Arenie Lublin odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy. W godzinach od 10 do 16  wszyscy zainteresowani będą mogli uczestniczyć bezpłatnie w  jednej z największych imprez popularnonaukowych w kraju.

W tym roku Piknik przebiegać będzie w kilku strefach – zarówno na płycie stadionu jak i na terenach przyległych oraz boiskach treningowych:

• Strefa Nauki

139  pokazów i prezentacji naukowych, przeprowadzanych na stoiskach uczelni wyższych oraz instytucji wspierających. Nauka poprzez zabawę i praktyczne doświadczenie. Przykładowe projekty:  Czy wiesz co jesz? Chemiczny detektyw, Na ratunek! Pierwsza pomoc w nagłych zdarzeniach, Warsztaty plenerowe malarskie, Zrób sobie krem, Jak bezboleśnie przejść program szczepień ochronnych?, Płatki śniadaniowe zdrowe czy niezdrowe?, Ergometr Wioślarski dla wszystkich

• Strefa Artystyczna

Na centralnie ustawionej scenie wystąpią m.in. zespoły taneczne oraz wokalne z lubelskich uczelni.  Będzie można posłuchać Orkiestry Św. Mikołaja czy flamenco. Odbędą się pokazy karate i będą czytane nietypowe bajki.  O godzinie 10:30 odbędzie się tutaj uroczyste otwarcie Pikniku. 

• Strefa Zwierzaków

Zapraszamy właścicieli zwierząt do bezpłatnego sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia swojego pupila pod okiem specjalistów i studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie, przeprowadzających badanie kliniczne. Właściciele mogą także uzyskać informację na temat prawidłowego dbania o kondycję i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne swojego podopiecznego. Spotkanie kierowane jest do posiadaczy zwierząt towarzyszących w różnym wieku, które nie wykazują klinicznych objawów choroby.

• Strefa Pojazdów Niezwykłych 

Oprócz prezentacji możliwości ładowania pojazdów elektrycznych z Odnawialnych Źródeł Energii, czy umiejętności  latającego drona, odbędzie się Wystawa Pojazdów Niezwykłych oraz  Parada Samochodów i Motocykli.   Start Parady o godz. 12.00. Zapraszamy do udziału wszystkich posiadaczy ciekawych pojazdów. Trasa tegorocznej parady pojazdów: stadion Arena Lublin, ul. Lubelskiego Lipca’80, al. Unii Lubelskiej, ul. Zamojska, ul. Bernardyńska, Plac Wolności, ul. Narutowicza, ul. Okopowa, ul. Hempla, ul. Kołłątaja, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Lipowa, ul. Okopowa, ul. Narutowicza, Plac Wolności, ul. Bernardyńska, ul. Zamojska, al. Unii Lubelskiej, stadion Arena Lublin.

• Strefa Gastronomiczna 

W specjalnie wyznaczonej strefie (teren parkingów przed stadionem) zaparkują foodtrucki i rozstawią się stoiska gastronomiczne w tym Wyspa Ekologiczna.

Podobnie jak w ubiegłym roku ZTM Lublin uruchomi  specjalną, bezpłatną linię autobusową „Arena Lublin”. Dla uczestników przygotowane będą również bezpłatne parkingi.

Aktualne informacje znajdują się na stronie: www.festiwal.lublin.pl oraz na Facebooku  – dołącz do wydarzenia

Lubelski Piknik Naukowy: rozplanowanie stoisk i stref – w zakładce: www.festiwal.lublin.pl/piknik-naukowy/

[BPU]