Sukces naszych sportowców: trzecie wicemistrzostwo Polski w trójboju siłowym

 

Studenci – sportowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie po raz trzeci zdobyli tytuł wicemistrza w trójboju siłowym Akademickich Mistrzostw Polski, powtarzając sukces z 2013 i 2014 roku.

W dniach 13-15 maja 2016 r. w Katowicach odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w trójboju siłowym. W imprezie wzięło udział łącznie 224 zawodników z 45 ekip, 21 zawodniczek z 13 uczelni oraz 29 trenerów.

 

 

 

 

Na mistrzostwach wystąpiła drużyna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w składzie:
•    Przemysław Bitner, Wydział Agrobioinżynieri
•    Michał Daniluk, Wydział Inżynierii Produkcji
•    Krzysztof Oracz, Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii,
•    Dawid Pelc, Wydział Agrobioinżynierii
•    Stanisław Wróbel, Wydział Medycyny Weterynaryjnej
•    Patryk Żelazek,  Wydział Inżynierii Produkcji
•    oraz Łukasz Gajowy, Wydział Inżynierii Produkcji (niestety kontuzjowany w pierwszym podejściu w wyciskaniu sztangi, a był pewnym medalistą w swojej wadze w punktacji generalnej)

Pomimo całorocznych przygotowań, do tego składu nie mógł dołączyć Tomasz Patyra, student V roku  Wydziału Inżynierii Produkcji.

Dla Krzysztofa Oracza, Przemka Bitnera oraz Patryka Żelazka były to pierwsze zawody. Przemek Bitner zastąpił kontuzjowanego Łukasza Gajowego zdobywając brązowy medal w kategorii typów Uczelni i dostarczając drużynie 384 punkty.

Michał Daniluk, Dawid Pelc i Stanisław Wróbel to doświadczeni zawodnicy, wielokrotni medaliści.

Drużynę prowadzi jako trener Mieczysław Antoszek ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

Według regulaminu zawodów, niezaliczenie jednego podejścia przez studenta to niezaliczenie się naszej Uczelni w klasyfikacji drużynowej.  To zadecydowało o zmianie  wcześniej przygotowanej taktyki naszej drużyny.

Zawody rozpoczął Patryk Żelazek (WIP), zdobywając IV miejsce w wadze 59 kg. Mały błąd techniczny przy podejściu do ciężaru 177,5 kg w martwym ciągu uniemożliwił mu zdobycie medalu.

Kolejna kategoria to 66 kg. Tutaj do rywalizacji przystąpił student V roku WMW Stanisław Wróbel (przyjechał studiować do nas ze Zgorzelca, a przez trenera odkryty na I roku – od kilku lat osiąga wspaniałe sukcesy). Oczywiście wygrał swoją kategorię i zdobył 2 złote medale w klasyfikacji generalnej i typach uczelni osiągając wynik 510 kg w trójboju. Podchodził jeszcze do ciężaru 221 kg atakując rekord Polski – minimalnie zabrakło wyprostu obręczy barkowej i sędziowie nie zaliczyli podejścia.

 

 

 

Stanisław Wróbel z trofeami

 

Na godzinę 20:00 wyznaczono start zawodników w kategorii 93 kg. Wystartowały 53 osoby z medalistami Mistrzostw Europy do 23 lat, a na widowni zgromadziło się najwięcej widzów czekających na rekordy.

Pierwszy bój to przysiad ze sztangą, gdzie najlepszy wynik osiągnął Michał Daniluk (WIP), który zaliczył 269 kg i idealnie wykorzystał wszystkie swoje możliwości. Miał atakować rekord Polski, ale w ostatniej chwili  po rozmowie z trenerem zmieniono ten zamiar.

Dawid Pelc (WA) osiągnął w przysiadzie 235 kg.

Druga konkurencja to wyciskanie sztangi leżąc: popis umiejętności oraz siły Michała Daniluka i Dawida Pelca i ich uczelnianej, koleżeńskiej rywalizacji. Michał  zaliczył 190 kg, a Dawid przy okrzykach kolegów i kibiców ustanowiła aż dwa rekordy Polski – najpierw 195 kg, później 200 kg.

Trzecia konkurencja to martwy ciąg i koncertowy występ Michała Daniluka. Uniósł 300 kg, zdobył dla drużyny 474 punkty i ustanowił nowy rekord Polski w trójboju siłowym z wynikiem 752,5 kg.  Oczywiście zdobył dwa złote medale i drugie miejsce w klasyfikacji Open dla najlepszego zawodnika Mistrzostw.  Dawid zdobył brązowy medal z wynikiem 710 kg i był dziesiąty w kategorii Open dla najlepszego zawodnika.

 

 

Michał Daniluk z trofeami

 

W kategorii 120+ wystartował Krzysztof Oracz, nasz „góral” z Nowego Sącza, student I roku WNoŻiB.  Pokonał najwięcej trudności w przygotowaniu i nie zawiódł, zajmując 4 miejsce, a w trójboju osiągnął 700 kg i dostarczył drużynie 401 punktów.
 

 

Udział w tych mistrzostwach potwierdził, że drużyna UP w Lublinie w trójboju siłowym jest rozpoznawalna w Polsce, ceniona za swoją pracę, koleżeństwo i przestrzeganie zasad fair play. Zdobycie trzeciego wicemistrzostwa w krótkich odstępach czasowych oraz ustanowienie kolejnych rekordów Polski zdecydowanie umacnia tą silną, ogólnopolską pozycję.

Studenci-sportowcy i trener bardzo serdecznie dziękują wszystkim za pomoc, wsparcie i gratulacje. Mamy motywację do dalszej pracy i świadomość, że sukcesy sportowe łączą ludzi.
 

 

Tekst: Mieczysław Antoszek i zawodnicy sekcji trójboju siłowego
Zdjęcia: zawodnicy sekcji trójboju siłowego