Zaproszenie na spotkanie PSZCZOŁA W MIEŚCIE – dyskusja o hodowli pszczół w Lublinie

Hodowla pszczół w mieście ma w Polsce coraz więcej zwolenników, a temat wiele ciekawych aspektów teoretycznych i praktycznych.

 

 

Również Katolicki Uniwersytet Lubelski w ramach akcji UL na KUL zamierzał na dachach swoich budynków postawić ule z pszczelimi rodzinami. Niestety władze miasta nie wyraziły na to zgody, ponieważ w Lublinie – inaczej niż na przykład w Warszawie, Londynie czy Nowym Jorku – hodowanie pszczół w centrum miasta jest (jeszcze) nielegalne. Chcemy o tym porozmawiać.

 

Zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie zatytułowane “Pszczoła w mieście” poświęcone zagadnieniu pszczelarstwa miejskiego i hodowli pszczół w Lublinie, ale także służące podnoszeniu świadomości ekologicznej. Odbędzie się ono na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w piątek 20 maja, o godz. 11:00 (sala CTW-114)

 

W spotkaniu udział wezmą naukowcy zajmujący się pszczołami, architekci krajobrazu, prawnicy oraz przedstawiciele władz miasta. Zaplanowano ciekawe prezentacje dotyczące pszczół w mieście oraz czas na dyskusję i pytania o wszystko, co może budzić naszą ciekawość czy niepokój. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędzie się konkurs wiedzy o pszczołach (dla uczestników przewidziano nagrody – do wygrania 100 słoiczków miodu), kiermasz produktów na stoisku Technikum Pszczelarskiego z Pszczelej Woli czy degustacja ciast przygotowanych na bazie miodu.

 

Spotkanie ma charakter otwarty, a wstęp jest wolny. Poszczególne wystąpienia będę trwać do 10 minut.

 
PSZCZOŁA W MIEŚCIE:
 

Wprowadzenie – Akcja UL na KUL  – ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, Rektor KUL

Pszczoły i ludzie – prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog, UP w Lublinie

Miejskie życie pszczół – czy jest słodkie? – dr Rafał Garlacz, UJ
Rośliny i pszczoły w miastach – dr Magdalena Lubiarz, KUL
Czy pszczoły powinny znać prawo? –  dr hab. Anna Haładyj, KUL
 

Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Al. Racławickie 14, Budynek Centrum Transferu Wiedzy (wejście naprzeciwko Kościoła Akademickiego KUL) – sala CTW-114 (I piętro)

 

Termin: Piątek, 20 maja 2016 r. godz. 11.00