Labirynt “Zioła” – przestrzeń naturalna i interaktywna

 

Utworzenie labiryntu, umożliwiającego działania edukacyjne jak i rekreacyjne, w Centrum Edukacji Zielarskiej „Tymiankowy Smak Fajsławic” to najnowszy projekt zagospodarowania tego terenu stworzony przez Katedrę Projektowania i Konserwacji Krajobrazu (Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, UP w Lublinie). 

 

 

Aktualny stan prowadzonych prac

 

Pomysł stworzenia labiryntu zrodził się podczas prac porządkowych prowadzonych na początku wiosny 2015 roku na kwaterach pokazowych w Centrum Edukacji Zielarskiej „Tymiankowy Smak Fajsławic”, istniejącym przy Szkole Podstawowej w Boniewie – Ignasinie, Gmina Fajsławice.
       

Na mocy Porozumienia o Współpracy, które zawarte zostało pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, a Urzędem Gminy Fajsławice, realizowane są kolejne etapy zagospodarowania Centrum. Obecnie trwają prace polegające na wytyczeniu ścieżek i żywopłotów labiryntu, którymi kieruje z ramienia jednostki autorka projektu mgr. inż. arch. kraj. Magdalena Błaziak, pracownik Katedry Projektowania i Konserwacji Krajobrazu, pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Mileckiej, prof. nadzw. UP.

Projekt labiryntu przygotowano w maju 2015 roku, obecnie trwające prace mają się zakończyć całkowitym obsadzeniem labiryntowych żywopłotów, a do wysadzenia jest prawie 2 500 roślin. Układ ścieżek labiryntu został przygotowany na planie prostokąta, którego centralna część widziana z góry tworzy widoczny tytułowy napis „ZIOŁA”.

 


             6 listopada 2015 r. rozpoczęły się pierwsze prace przy realizacji Labiryntu „ZIOŁA”

Wchodząc do labiryntu będziemy napotykać liczne korytarze, których prawidłowe przejście prowadzi do gabinetu z tablicą na której widnieje napis: „Tradycja i pamięć o przeszłości powinny pomóc zdobyć się na odwagę otwarcia nowych przestrzeni dla Boga” (Autor: Franciszek (papież), Podanie o miłość).

Labirynt ze wszystkich stron będzie otoczony żywopłotem. Zaplanowano dwie możliwości pokonania tras łączących wejście do labiryntu z gabinetem z ławeczkami oraz tablicą cytatów usytuowanego w północno-wschodniej części labiryntu. Labirynt posiadać będzie liczne ślepe zaułki oraz drogi bez wyjścia, a nie wszystkie ściany będą również ze sobą  połączone, co również utrudni znalezienie prawidłowej drogi do celu.

Do gabinetu poprowadzą zwiedzających dwie drogi. Krótsza z dróg „TYMIANKOWA” licząca 119,5 m, prowadzić będzie  pętlami od północy labiryntu, natomiast druga „LAWENDOWA” liczyć będzie 127 m, biegnie od południa założenia. Obie drogi  zbiegają się odpowiednio od północy i południa we wspomnianym gabinecie. Regułą, która pomoże dotrzeć do końca labiryntu jest „trzymanie się prawej strony przejść”, co ma zastosowanie w  trasie biegnącej od południa założenia lub „trzymanie się lewej strony przejść”, co z kolei pokieruje nas trasą krótszą biegnącą od północy. Osoby chętne do przejścia labiryntu będą musiały uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że nie stosowanie żadnej reguły przejścia przez labirynt oraz fakt istnienia 15 zaułków może sprawić, że utkną w nim na zawsze…
            

  Na pierwszym planie równolegle zamocowane sznurki, na których później była tworzona tytułowa litera „Ł”  (2015)

Fakt, że odwiedzimy po drodze parę ślepych zaułków, plątaninę korytarzy oraz drogi nie połączone ze sobą, z których będziemy się musieli cofnąć o kilka skrzyżowań lub wrócić się do samego wejścia, gwarantuje wszystkim odwiedzającym labirynt wspaniałą zabawę.

 

Aktualny stan prowadzonych prac

 

Plątanina wąskich korytarzy labiryntu ograniczona będzie wysokimi ścianami żywopłotów, co stanowić będzie dla wielu zwiedzających już spore wyzwanie, a to nie wszystko:  będzie można napotkać wiele zaskakujących łamigłówek, gier i zabaw tworzonych dla zorganizowanych grup przyjeżdzających do Centrum Edukacji Zielarskiej „Tymiankowy Smak Fajsławic”.

 

Oficjalne otwarcie Labiryntu jest planowane na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku.
Zapraszamy!

 

 

[tekst i zdjęcia: M. Błaziak]