III Międzynarodowa Konferencja poświęcona nauczaniu języków specjalistycznych

 

 

W dnia 15-16 stycznia 2016 r. odbyła się III Międzynarodowa Konferencja poświęcona nauczaniu języków specjalistycznych zorganizowana przez   ESP SIG IATEFL POLAND oraz Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
 
Tematem tegorocznej Konferencji była ‘Przyszłość Języków Specjalistycznych’. Konferencję otworzył Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki, prof. dr hab. Krzysztof Gołacki. Słowo wstępne wygłosili Prezes IATEFL POLAND, Sławomir Nowikowski oraz Joanna Rączkiewicz, Kierownik Zespołu Języka Angielskiego i Łaciny SPNJO UP w Lublinie i ESP SIG Coordinator, IATEFL Poland.
 
 
 
  
 
Sesje plenarne uświetnili światowej sławy eksperci zajmujący się nauczaniem języków specjalistycznych profesor David Little z Trinity College w Dublinie oraz Geoff Tranter reprezentujący MONDIALE Testing. Wyjaśnili co kryje się pod hasłem języki specjalistyczne, jakie istnieją różnice w nauczaniu języków specjalistycznych na różnych poziomach kompetencji językowych w ramach Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
 
Prezenterzy z kraju i zagranicy (Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Węgier, Turcji, Kirgistanu, Arabii Saudyjskiej) dzielili się swoim doświadczeniem dotyczącym efektywnego nauczania języka fachowego, wykorzystywania najnowocześniejszej technologii w celu uatrakcyjnienia pracy z tekstami źródłowymi, oraz zaangażowania studentów w proces dydaktyczny, przygotowania programów nauczania dla studentów studiów drugiego stopnia i  studentów studiów doktoranckich. 
 
Rozwijający się rynek pracy wymaga od kandydatów wszechstronnego wykształcenia. Znajomość języków specjalistycznych to obecnie konieczność. Prowadzi to do zacieśnienia współpracy pomiędzy specjalistami w danej dziedzinie, a nauczycielami języków obcych.
 
Wykładom przysłuchiwało się ponad 100 uczestników zgromadzonych w budynku CIW przy ul. Głębokiej 28, oraz spora grupa uczestników online. Dzięki uprzejmości MONDIALE Testing konferencję można było śledzić w Internecie, co podobnie jak w ubiegłym roku spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Nagrania dostępne będą na stronie www.iatefl.org.pl 
 
 
 
[Tekst: Joanna Rączkiewicz, Sławomir Nowikowski
Fot. BPU]