Zewnętrzny ogród wertykalny

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie wzbogaci się o zieloną ścianę – zewnętrzny ogród wertykalny, zamontowany na ścianie Rektoratu. Prace rozpoczęto 24. września br. To pierwsza zewnętrzna zielona ściana w Lublinie, wykorzystywana nie tylko w celach dekoracyjnych, ale i naukowych.

Instalacja w postaci ściany wertykalnej na budynku rektoratu od strony południowej, przy wejściu ewakuacyjnym ma wielkość 3,3 m na 6,05 m. Jest ona  trwale zamontowana na murze, zasilana wodą, posiadająca podpięcie do instalacji wodociągowej oraz elektrycznej. Do jej przygotowania użyto 22 gatunki roślin, w tym takie jak lawenda czy poziomka.

 

 

Przygotowania do realizacji zielonej ściany

 Rośliny zasadzone na wertykalnym ogrodzie 

 

Jak mówi jedna z autorek projektu, mgr inż. Ewelina Widelska z Katedry Konserwacji i Projektowania Krajobrazu (Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu): „W dobie silnej urbanizacji poszukuje się takich rozwiązań, które mogą w pewnym zakresie rekompensować tereny zieleni miejskiej, ograniczane nowymi inwestycjami, szczególnie w strefach o funkcjach centrotwórczych. Instalacja tego typu ma też ogromne znaczenie dydaktyczne i doświadczalne, szczególnie pod kątem wytrzymałości roślin na zewnętrzne warunki atmosferyczne.”

W przygotowaniu i instalacji zewnętrznego ogrodu wertykalnego biorą udział studenci i pracownicy Uczelni. Prace realizowane są we współpracy z firmą Twój Świat, która jednocześnie zleca Uczelni prowadzenie badań nad wykorzystaniem roślin w budowie zielonych ścian.

 

 

 

 

—-

foto: BPU, E. Widelska