Ochrona przeciwpożarowa w akademikach

 

W związku z artykułem zamieszczonym w dn. 5 maja 2015 r. w Kurierze Lubelskim pt. „Zamiast do pożarów jadą do kotletów”, autorstwa Agnieszki Kasperskiej,  Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie informuje:
W czterech akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wdrożony jest system monitoringu przeciwpożarowego. System został zaprojektowany i zbudowany wg najnowszych przepisów. W akademiku Manhattan zamontowano tzw. windę pożarową – do wyłącznej dyspozycji strażaków w trakcie pożaru.
Uczelnia, właściciel kilkunastu budynków w mieście, przestrzega wszystkich procedur w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Należy zauważyć, że konserwacja systemu przeciwpożarowego (w tym czujników) odbywa się regularnie co miesiąc. 
W roku 2014 straż pożarna przeprowadziła 3 kontrole w obiektach domów studenckich, które za każdym razem, po przeprowadzonych próbach, potwierdziły, że instalacje Systemu Sygnalizacji Pożarowej zadziałały prawidłowo.
W roku akademickim 2014/2015 odbyły się dwa szkolenia dla pracowników związane z systemem przeciwpożarowym, ostatnie 31 marca 2015 r.  Portierzy zostali wyposażeni w telefony bezprzewodowe w celu jak najszybszego przekazania informacji do straży pożarnej (minimalizacja czasu potrzebnego na reakcję w przypadku alarmu I stopnia).  Portierzy nie mogą odwołać alarmu II stopnia.
W ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia każdego roku akademickiego dla mieszkańców domów studenckich organizowane są szkolenia BHP i ochrony przeciwpożarowej.
Mając na uwadze powtarzające się alarmy związane z funkcjonowaniem kuchni, wraz z samorządem studentów, w najbliższym czasie zostanie przeprowadzona po raz kolejny akcja informacyjna wśród mieszkańców akademików nt. funkcjonowania systemu przeciwpożarowego.
Mamy świadomość, że zdarzają się przypadki nieuzasadnionego użycia przycisku pożarowego (tzw. ROP – ręczny ostrzegacz pożarowy). Powtarzamy apel do mieszkańców i ich gości, aby traktowali ten przycisk zgodnie z jego przeznaczeniem – w sytuacjach zagrożenia pożarem.   W chwili obecnej trwają prace nad uaktualnieniem „Regulaminu mieszkańca domu studenckiego UP w Lublinie”, gdzie zamierzamy wprowadzić zapis odnośnie możliwości wyciągania konsekwencji za nieuzasadnione użycie przycisków pożarowych.