Lekcja o pszczołach

 

13.03.2015 w Szkole Podstawowej nr 42 w Lublinie odbyła się nietypowa lekcja. Uczniowie pierwszej klasy uczestniczyli w wykładzie pt.: "Hotele dla zapylaczy", który połączony był z demonstracją konstrukcji komercyjnej takiego hotelu, jak i własnoręcznie  zbudowanego domku dla owadów.

 

 

Dzieci dowiedziały się dlaczego owady zapylające są nieodzowną częścią świata i jak wiele im zawdzięczamy. Poznały różnice morfologiczne pomiędzy reprezentantami rodziny Pszczół (Apidae), a innymi insektami, które są do nich tylko podobne (jak np. osy czy szerszenie).

 

Uczestnicy pokazu mogli na żywo zobaczyć zamknięte w klatkach pszczoły miodne (przedstawicielki społecznych owdów hodowanych w pasiekach dla pozyskiwania ich produktów) oraz murarki ogrodowe (pszczoły samotnice dla których buduje się hotele). Zajęcia zakończyły się degustacją miodu pochodzącego z pasieki będącej częścią Stacji Dydaktyczno-Badawczej Zwierząt Drobnych im. Laury Kaufman, należącej do Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej.

 

Zajęcia przygotowali i poprowadzili doktorantka Aleksandra Łoś oraz student Michał Schulz. Całość akcji pod patronatem dziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt prof. Eugeniusza Greli skoordynowała i zaplanowała dr Aneta Strachecka.