Dzień Otwarty 2015

 

Kilkadziesiąt pokazów popularnonaukowych, prezentacje kół naukowych i wydziałów – to wszystko czekało 12 marca 2015 r. na gości Uczelni w ramach Dnia Otwartego pt. „Wybierz praktycznie”.  Frekwencja dopisała: wszystkie wydarzenia odbywały się przy pełnych salach, a przeszło 1000 osób zarejestrowaliśmy  na warsztaty. 
 

  
 
 
Tegoroczny Dzień Otwarty zorganizowaliśmy we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektu „Kampania promocyjna na rzecz kierunków matematycznych przyrodniczych i technicznych”.  W ramach  współpracy przybliżaliśmy młodym ludziom korzyści płynące ze studiowania tych kierunków, a MNiSW ufundowało nagrody dla wcześniej zarejestrowanych szkół.  
 
  
 

Za krótką część artystyczną, prezentującą umiejętności naszych studentów, odpowiadał Chór Akademicki oraz Sekcja Tańca Towarzyskiego El Centro. 

 
 
Podczas uroczystego otwarcia przy pełnej sali w Centrum Kongresowym prorektor ds. studenckich i dydaktyki prof. Krzysztof Gołacki wygłosił prezentację pt. „Dlaczego warto studiować na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.” Towarzyszył mu przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządy Studenckiego, Marcin Szymczuk, który opowiedział o głównych korzyściach z działania w organizacjach studenckich i kołach naukowych.  Krótki wykład popularnonaukowy pt. "Neurochemia zakochania – miłość pod lupą nauk przyrodniczych." wygłosił doktorant Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu – Mateusz Gortat.
 
 
Następnie przedstawicielka MNiSW, Magda Pogonowska, wręczyła przedstawicielom szkół nagrody – m.in.  w postaci mikroskopów LCD, zestawów do elektrochemii czy przyrządów do tworzenia figur w tle.
 
 
  
 
W dalszej części programu, dla maturzystów przygotowaliśmy ofertę 32 bezpłatnych warsztatów związanych z przedmiotami szkolnymi oraz kilkadziesiąt innych pokazów i prezentacji bezpośrednio na stoiskach kół naukowych i wydziałów. Wśród nich m.in. pokaz druku i skanowania 3D, konkurs na temat zdrowego odżywiania czy izolację DNA z materiału roślinnego. 
 
  
 
 
Wielu chętnych zapisało się na warsztaty kulinarne pt. „Jeszcze gastronomia czy już sztuka?” promujące nowy kierunek studiów w ofercie 2015/2016: gastronomia i sztuka kulinarna.  
 
 
 
 
Przed Centrum Kongresowym  można  było zobaczyć pokazy z udziałem koni, a w ramach jednego z warsztatów uczestnicy stworzyli własne, ziołowe mini-ogródki. Udostępniliśmy do zwiedzania bazę dydaktyczną poszczególnych wydziałów – można było więc zajrzeć w te miejsca, które na co dzień nie są udostępniane szerokiej publiczności.  Najwięcej chętnych chciało obejrzeć budynki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.
 
 
 
 Aktualne informatory rekrutacyjne oraz wyczerpującą informację o samej rekrutacji można było otrzymać na stoisku Działu Organizacji Studiów. 
 
 
 
 
 
 
Dziękujemy wszystkim zwiedzającym za przybycie, a organizatorom stoisk i prowadzącym warsztaty za zaangażowanie. 
 
 
——————-
foto: J. Piasecki, A. Wasilak