Cykl “Nauka dla praktyki”: Jak zadbać o psa w Sylwestra?

 

Sylwester nie jest radosny dla psów. Nieodłącznym elementem sylwestrowej nocy są fajerwerki, ale głośne i barwne pożegnanie odchodzącego roku jest źródłem stresu dla zwierząt domowych oraz dla ich właścicieli. Jak możemy  go zminimalizować?

U większości psów nadmiar bodźców dźwiękowych i świetlnych nieznanego pochodzenia wywołuje wyraźny niepokój, a u części zwierząt błyski i huk towarzyszący wybuchom petard i fajerwerków powoduje  ataki paniki manifestowanej w różny sposób.  Stres spotęgowany jest także faktem, iż psy mają znacznie wrażliwszy słuch niż człowiek, a natężenie dźwięku w czasie eksplozji petard osiąga nawet poziom 160 dB, podczas gdy uliczny hałas nie przekracza zwykle 70 dB.

Zmiany w zachowaniu zwierząt spowodowane stresem mogą się przejawiać w formie zaburzeń w pobieraniu pokarmu, poruszaniu się, napadów agresji, czy nadmiernego wokalizowania. Chęć uniknięcia nieprzyjemnych bodźców powoduje, iż zwierzęta uciekają nawet z miejsc, gdzie do tej pory czuły się bezpiecznie. Corocznie na początku stycznia pracownicy schronisk wyłapują wiele zabłąkanych psów. Wzrasta także w tym okresie liczba zwierząt, które giną pod kołami samochodów.

Bez względu na sposób spędzania ostatniego wieczoru w roku, właściciele zwierząt mają wiele możliwości zminimalizowania stresu u swoich pupili. Przede wszystkim należy pamiętać by tego dnia wyprowadzać psy na spacer tylko i wyłącznie na smyczy, gdyż  nieoczekiwany wybuch petardy może spowodować ucieczkę. Psom, które są utrzymywane na posesji dobrze zapewnić tego wieczora możliwość schronienia się w pomieszczeniu. Zwierzęta przebywające w domu razem z właścicielem zwykle lepiej znoszą nietypowe dla nich bodźce dźwiękowe i świetlne. Psom, które zostają same w domu, można zapewnić optymalne warunki zasłaniając dokładnie okna i pozostawiając włączone radio, czy telewizor.

Dobrą praktyką  jest także zostawienie pupilowi elementu ubrania właściciela. Znany zapach z pewnością wpłynie na poczucie bezpieczeństwa. W przypadku niektórych psów dobrze sprawdzają się zabawki typu kong wypełnione ulubionym pokarmem. Poza tym pies powinien mieć dostęp do wody, nie należy go zamykać w jednym pomieszczeniu lub przywiązywać. Należy też pamiętać, iż na komfort zwierzęcia może wpływać zachowanie opiekuna; powinien traktować psa całkiem naturalnie: nie zmuszać go do wychodzenia na dwór, czy podchodzenia do okna jeśli ten się boi, ale także nie starać się uspokajać go za pomocą nagradzania smakołykami.  

         

W przypadku psów, u których stres spowodowany nadmiarem bodźców wywołuje zbyt intensywne reakcje, celowe jest podanie środków uspokajających.  Taka decyzja powinna być jednak skonsultowana z lekarzem weterynarii, który dobierze preparat i odpowiednią dawkę do masy ciała psa i stanu jego zdrowia. Warto więc odpowiednio wcześniej pomyśleć o takiej możliwości Zdecydowanie nie należy podawać zwierzętom na własną rękę leków przeznaczonych dla ludzi, gdyż  ich działanie może wywoływać nieprzewidziane skutki.

           

Zdarzają się sytuacje kiedy właściciele w okresie sylwestrowo – noworocznym wyjeżdżają pozostawiając psa pod opieką rodziny lub znajomych. Może to być dla zwierzaka dodatkowym źródłem stresu, więc najlepiej gdyby opiekunem był ktoś mu znany. Ponadto należy dokładnie ustalić jakie pies powinien mieć zapewnione warunki i w jaki sposób ograniczyć do minimum możliwość ucieczki. Alternatywą dla pozostawienia psa pod opieką znajomych jest pobyt w hotelu dla zwierząt. Przed podjęciem takiej decyzji właściciele powinni jednak sprawdzić, czy jest on zlokalizowany w spokojnym miejscu i czy ich pies będzie odpowiednio chroniony przez nadmiarem hałasu spowodowanego pożegnaniem odchodzącego roku.

 

 

 

Autorem tekstu jest dr Wanda Krupa,

pracownik Katedry Etologii i Podstaw Technologii Produkcji Zwierzęcej

(dpowiadającej za kierunek studiów behawiorystyka zwierząt),

Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

 

 

Zdjęcie: iStock International Inc.