Studenckie palmy wielkanocne, baby i pisanki

 

12 kwietnia br. studenci i pracownicy Wydziału Nauk Rolniczych wzięli udział w "Spotkaniu z tradycją" w Gospodzie Zagrody Guciów (okolice Zwierzyńca), przybliżając zwiedzającym wielkanocne tradycje naszego regionu. 

 

Studentki z Koła Naukowego Biologów, kierowanego przez dr hab. Jolantę Molas: Izabela Gawron, Małgorzata Gonet, Magdalena Gumieniak, Patrycja Pańczuk i Karolina Wojtaszek oraz z Koła Naukowego Florystów: Arnika Chwiejczak, Katarzyna Falenta, Iwona Palichleb, Anna Stec i Justyna Żołnierczuk, którego opiekunem jest dr Teresa Wyłupek, „przejęły we władanie” całą karczmę.

 

Na ekranie pojawiła się prezentacja multimedialna poświęcona palmom jako roślinom oraz zwyczajom związanym z Niedzielą Palmową. Na ścianach zawisły plakaty o podobnej tematyce, a na stołach zagościły najrozmaitsze materiały niezbędne przy wyplataniu palm wielkanocnych. Studentkom towarzyszyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) w Sitańcu, które pokazywały w jaki sposób wykonuje się tradycyjne, barwione w łuskach cebuli, kraszanki. Jednymi z pierwszych gości były dziewczynki ze szkoły podstawowej. Przyszły, żeby pod czujnym okiem studentek i pań z KGW, samodzielnie wykonać wielkanocne palmy. Tak więc, zgodnie z założeniem, przy jednym stole, blisko obok siebie, zasiadły dzieci, młodzież i dorośli, aby razem „spotkać się z tradycją”. 

 

Szersze informacje na stronie Wydziału

 

 

 

 

 

 

Tekst: Barbara Gradziuk

Zdjęcia: Monika Kwapisz.