I Festiwal Zdrowia Przedszkolaka

 

 

24 marca (poniedziałek) Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie wraz z lubelskim Przedszkolem nr 35 organizują I Festiwal Zdrowia Przedszkolaka. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy o żywności i jej wpływie na zdrowie oraz zachęcenie dzieci, nauczycieli i rodziców do czynnego zainteresowania się tą tematyką. Początek Festiwalu o godzinie 13:30 w Centrum Kongresowym UP w Lublinie, ul. Akademicka 15.

 

Festiwal jest zwieńczeniem  wielomiesięcznej akcji  propagowania zdrowego stylu życia wśród najmłodszych pt. Jem kolorowo, ale zdrowo!

 

Częścią główną będzie koncert laureatów i rozdanie nagród w dziewięciu konkursach pod wspólnym hasłem :  „Jem kolorowo, ale zdrowo”  (m.in. są to: konkurs piosenki, plastyczny, na radiową  i telewizyjną promocję zdrowego żywienia, warsztaty kulinarne). Następnie  Studenckie Koło Naukowe Dietetyków i zaproszeni goście będą prowadzić tematyczne zabawy.

 

Świadomość na temat zasad właściwego odżywiania i wpływu żywienia na rozwój i zdrowie dzieci jest w dalszym ciągu niewystarczająca.  Jak mówi organizatorka,  dr Małgorzata Kostecka z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii:  „Rodzice niestety popełniają wiele błędów, z których najczęstszymi są: częste podawanie dzieciom słodyczy, żywności typu fast-food oraz słodkich napojów, natomiast zbyt małe zainteresowanie warzywami i owocami. Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych u najmłodszych dzieci jest więc niezwykle ważne. Schemat żywienia utrwalony w dzieciństwie towarzyszy nam przez całe dorosłe życie i bardzo trudno go później zmienić. Według powiedzenia: przyzwyczajenie, drugą naturą człowieka. Błędy popełnione w okresie dzieciństwa mogą powodować powstawanie chorób dietozależnych w dorosłym życiu, np otyłość, cukrzyca typu 2 czy miażdżyca”

 

W Festiwalu wezmą udział przedszkolaki z Lublina, Chełma, Radzynia i Lubartowa, organizatorzy spodziewają się około 500 dzieci.

 

Festiwal został objęty honorowym patronatem przez:  JM Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,  prof. dr hab. Mariana Wesołowskiego;  Marszałka Województwa Lubelskiego, Krzysztofa Hetmana;  Prezydenta Miasta Lublin,  Krzysztofa Żuka.

 

Pełny wykaz konkursów, których finał będzie mieć miejsce podczas Festiwalu:

– Konkurs piosenki dziecięcej nt. – Jem kolorowo, ale zdrowo !

– Konkurs plastyczny dla przedszkolaków nt. Jem kolorowo, ale zdrowo!

– Konkurs teatralny  pt. Niechaj każdy się dowie – Przedszkolacy znają przepis na zdrowie.

– Rodzinny konkurs plastyczny Zdrowe żywienie – mandala.

– Konkurs literacki pt. Przedszkolak mały i duży wie, co zdrowiu służy.

– Konkurs na radiową promocję zdrowego żywienia.

– Konkurs na telewizyjną promocję zdrowego żywienia.

– Konkurs: Warsztaty kulinarne nt. Jem kolorowo, ale zdrowo !

 

*******

Więcej informacji:

Organizator:  Małgorzata Kostecka (Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii), tel.  507-052-713

*******