„Wytnij Hołubca” w Lublinie

 

W najbliższą niedzielę, 6. października br. Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zaprasza do udziału w obchodach dnia tańca ludowego oraz próby bicia rekordu Polski we wspólnym wycinaniu hołubca.

 

„Wytnij hołubca” to ogólnopolska akcja studencka powstała w 2010 roku z inicjatywy warszawskich akademickich zespołów ludowych. Jej głównym celem jest  propagowanie polskiej kultury, a w szczególności: tańców ludowych. Akcja zakłada wyjście z tańcem do mieszkańców: można oczekiwać nauki podstawowych kroków popularnych tańców, hołubców, wspólnego odtańczenia poloneza lub mini-pokazów różnych tańców ludowych.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie już po raz drugi koordynuje tą akcję w Lublinie. Jak mówi organizator akcji i członek Zespołu, Michał Koter: „Bardzo pozytywne reakcje podczas ubiegłorocznej edycji, świetna zabawa przy okazji promowania kultury ludowej, aktywna integracja pomiędzy zespołami-organizatorami – to  z nawiązką wynagrodziło nam nasze starania i sprawiło, że decyzja o kontynuacji była naturalna.”  W tym roku w akcji biorą też udział zespoły: Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca “Dąbrowica”.

 

W centrum Lublina studenci chcą zachęcać mieszkańców do wspólnego tańca i śpiewania oraz do przystąpienia do próby bicia rekordu Polski we wspólnym wycinaniu hołubca. Osoby, którym uda się wyciąć poprawnego hołubca, mogą liczyć na pamiątkowy gadżet – przypinkę.

 

Ramowy program  studenckiej akcji „Wytnij Hołubca”  6.10.2013 r. ze strony Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie:

 

1. Rozpoczęcie oficjalne imprezy pod budynkiem AGRO II, ul. Akademicka 15, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie; 10.00

2. Pokazy tańca i wycinania hołubców na placu UMCS; 10.30- 11.00

3. Chatka Żaka –  Folkowy Autobus MPK, trasa przejazdu:   Przystanek Kraśnicka MPK, Kraśnicka Orkana/ Tesco, Aleje Jana Pawła II, Nadbystrzycka, Narutowicza, III Liceum Ogólnokształcące, Zamojska, Lubartowska, Plac Zamkowy; 11.00 – 12.30

4. Plac zamkowy : pokazy tańca śpiewu i hołubców; 12.30 – 13.00

5. Plac po farze:  spotkanie się z innymi zespołami; 13.00 – 14.00

6. Przejście trasą: Trybunał Koronny – Katedra; 14.00 – 15:00

7. Plac przed Ratuszem: pokazy tańca; 15.00 – 15.30

8. Wspólny polonez z innymi zespołami, przejście trasą: Ratusz – Plac Litewski; 15.30 – 16.00

9. Plac Litewski: wspólne bicie rekordu w wycinaniu Hołubców; 16.00 – 17.30

 

* Hołubiec: w tańcach ludowych – uderzenie obcasem o obcas z jednoczesnym podskokiem

 

—————————————–

Więcej informacji:

• Michał Koter, członek Zespołu „Jawor”, tel. 609 263 865

Film promo z wizytą u Marszałka Woj. Lubelskiego

 

Zdjęcia na życzenie