Prof. Krzysztof Jóźwiakowski z zespołem opracowali największą w Polsce hybrydową hydrofitową oczyszczalnię ścieków

Miło nam poinformować o końcowej fazie wdrażania największej w Polsce hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków na podstawie koncepcji opracowanej przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

W miejscowości Białka – gmina Dębowa Kłoda powstaje największa w Polsce hybrydowa hydrofitowa oczyszczalnia ścieków, która została opracowana w 2015 r. przez prof. dr hab. Krzysztofa Jóźwiakowskiego oraz pracowników Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, przy współpracy z prof. dr hab. inż. Magdaleną Gajewską z Katedry Technologii Wody i Ścieków Politechniki Gdańskiej. Głównym projektantem oczyszczalni był mgr inż. Arkadiusz Malik z Firmy Projektowo-Wykonawczej Sanitmal z Lublina – również pracownik Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji.

 

Wyjatkowość oczyszczalni polega na naturalnych procesach oczyszczania ścieków, które zachodzą w środowisku naturalnym.

Oczyszczalnia w Białce ma przepustowość 180 m3/d i będzie służyła do oczyszczania ścieków bytowych od lokalnych mieszkańców oraz turystów odwiedzających jezioro Bialskie.

Planowany termin oddana do użytku na przełomie lipca i sierpnia 2020 r. Nowoczesna oczyszczalnia będzie doskonałym   obiektem do prowadzenia badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych realizowanych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Oczyszczalnia jest efektem wieloletnich prac badawczych i wdrożeniowych pracowników Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji UP w Lublinie oraz powstała dzięki współpracy naszego Uniwersytetu z gminą Dębowa Kłoda oraz z firmami realizującymi inwestycję.

Autorzy koncepcji i projektu przewidują, że oczyszczalnia przyczyni się do skutecznej ochrony zasobów wodnych w zlewni jeziora Bialskiego. Obiekt zaprezentowany na filmie może stanowić przykład, w jaki sposób można rozwiązać problem oczyszczania ścieków na podobnych obszarach w Polsce i na świecie.

Wartość inwestycji ok. 4 mln. zł.

 

media o oczyszczalni:

radio.lublin.pl, 9.07.2020 r.